„Kao kulturna ustanova koja prati savremene trendove kako kod nas tako i u svetu, smatramo da je od velike važnosti biti u koraku sa novim tehnologijama i tehnikama očuvanja kulturne baštine“, navode iz Doma kulture „Gračanica“.
Dodaju da digitalizacija materijalnog kulturnog nasleđa nije samo tehnički process, već i važan kulturni i društveni zadatak koji utiče na celokupnu zajednicu
„Ona povezuje prošlost, sadašnjost i budućnost, omogućavajući ljudima da istraže, razumeju i cene svoju istoriju na nove načine“, navode.
Kontinuirana i neprestana stvarajuća kultura u oblasti likovnih umetnosti „koja nastaje u ovim teškim vremenima ima neprocenjivu umetničku vrednost za našu zemlju“, ističu.
„U prethodne tri godine bavili smo se digitalizovanjem čuvanjem umetničkih slika iz našeg fundusa koji sadrži preko 700 dela savremenog likovnog stvaralaštva. Ovaj način i proces čuvanja slika u digitalnom formatu nije samo poželjan, već i neophodan korak ka očuvanju našeg bogatog nasleđa”, poručuju iz Doma kulture „Gračanica“.
O ovom poduhvatu, celokupnom radu na poslovima digitalizacije i zašto je digitalizacija kulturne baštine važna prezentovaće Aljoša Petojević – specijalista i strukovni inženjer elektrotehnike i računarstva.
Predavanje će održati u 12.00 časova.