Više stotina Srba okupilo se na protestu u severnom delu Mitrovice zbog najava Prištine o otvaranju za saobraćaj glavnog mosta na Ibru između Severne i Južne Mitrovice, ali i „represije prištinskih vlasti”.
„Ne prihvatamo odluku Prištine o otvaranju mosta, rešenje samo kroz dijalog“, poručili su.
Pored srpskih trobojki, bili su vidljivi i transparenti na kojima je ispisano „Kurti, nisi nas sve proterao, ima nas još dosta“, „Tražimo Kfor da nas zaštiti“…
Skup je protekao mirno, a nadgledali su ga pripadnici Kosovske policije, EULEX-a i KFOR-a.
Kabašić: Ne prihvatamo odluku Prištine o otvaranju mosta
Na današnjem skupu, bivši predsednik Osnovnog suda u Severnoj Mitrovici, Nikola Kabašić, koji se prvi obratio okupljenima, poručio je da ne prihvataju odluku Prištine o otvaranju mosta, naglašavajući da je rešenje moguće samo kroz dijalog u Briselu. Ujedno je podsetio da je međunarodna zajednica osudila ovu odluku.
„Mi ne prihvatamo tu odluku. Nismo saglasni, kao što tvrde političari iz Prištine, isključivo jedne stranke i kao što to tvrde ‘istrošeni’ gradonačelnici sa juga. Nije u našem interesu, ne osećamo se bezbedno“, dodao je Kabašić.
Istakao je potrebu za povratkom normalnom životu, bez pritisaka i upada.
„Kada se budemo vratili u opštine, kada budemo imali život u normali, kada budemo oslobođeni stalnih pritisaka, iznenadnih pretresa, upada po kućama, kada budemo oslobođeni ovog snimanja, kao da živimo u rijalitiju Velikog brata…“, dodao je on.
Istovremeno je ukazao na disproporciju prisustva Kosovske policije na severu i jugu, navodeći da je stopa kriminala u severnim opštinama niža nego u mnogim drugim mestima, uključujući čak i Vatikan.
„Kada bi imali sadašnje prisustvo policije ovde, srazmerno u Prištini, pa tamo treba da bude 50.000 policajaca. Treba da bude 50.000 tamo. A toga nema“, zaključio je Kabašić.
„Međunarodna zajednica da spreči promene stanja na terenu“
Uputio je apel međunarodnoj zajednici, uključujući KFOR, zemlje Kvinte i EU, da ne prihvataju nikakve promene stanja na terenu.
„Nemojte da se saglašavate sa jednostranim akcijama koje Aljbin Kurti sprovodi ne bi li napravio neki aksces, nekakav incident, koji bi doveo do nasilja. Nemojte to da radite, jer naša je bezbednost je ugrožena i naš opstanak je ovde. Ako ste ’99. godine prepoznali i zaustavili etničko čišćenje da sačuvate multietničnost Kosova, sada vi tu multietničnost morate da održite“, rekao je Kabašić.
„Pravednija pomoć iz Srbije“
Nikola Kabašić je uputio i snažan apel rukovodstvu Republike Srbije da nastavi sa pružanjem pomoći srpskom stanovništvu na Kosovu, naglašavajući potrebu za pravednijom i ravnomernijom raspodelom resursa. On je istakao da je važno da svaki Srbin koji živi na Kosovu, ima jednaka prava na zaposlenje, kredite i stanove…
„Molim vas da nastavite sa tom pomoći i da ta pomoć bude pravičnija, da bude ravnomernija. Moramo da počnemo da vodimo računa jedni o drugima. Mi odlično znamo ko kako živi u gradu, ko šta ima, ko koliko ima plata… Ta pomoć koja je velika, i hvala Republici Srbiji, mora da bude ravnomernija“, poručio je Kabašić.
Još jedna molba Srbiji: Morate da saslušate i nas
Srbiji je uputio još jednu molbu – da sasluša Srbe sa Kosova.
„Možda vam se ne sviđa uvek ono što ćete da čujete od ljudi, možda se ne slažete sa onim što ćete čuti od mnogih političkih aktera. Ali oni imaju pravo da kažu to. I oni žive na Kosovu. Oni žive sa tim problemima i oni znaju najbolje šta ih tišti, šta ih muči i šta bi moglo da bude rešenje. Ja se bojim da vi nekada nemate pravi uvid i da možda ne znate, il’ da možda ne smeju da vam kažu šta je. Ali saslušajte nas. Da bude malo više inicijative sa naše strane, jer i mi nešto znamo. I mi smo završili neke škole, i mi imamo nekog iskustva političkog i bili smo sve vreme ovde“, naglasio je Kabašić.
Obnova dijaloga među Srbima
Takođe je pozvao na obnovu dijaloga među Srbima, naglašavajući da je potrebno ponovo uspostaviti kontakte i jedinstvo.
„Ovo je naša javna tribina, naš prvi susret. Ja mislim da je ovo početak jednog razgovora. Mi moramo da se prenemo. Moramo da ponovo obnovimo dijalog između nas Srba. Da mi ponovo razgovaramo, prvo, u kući pa, onda, sa komšijama, pa ulica. Moramo ponovo da obnovimo naše kontakte i da ujedinimo nas.“
Izneo je i predlog i kako delovati kada je u pitanju trenutna lokalna vlast.
„’Uzurpatori’ u opštini, kako ih zovemo, koji donose nelegitimne odluke na štetu većine građana, mi ćemo svaki put, svakog dana, narednog dana, kad oni održe neku javnu sednicu, mi ćemo doći isto ovako ovde da, kao građani, na demokratski način, raspravljamo o tome šta su oni usvojili. Pa ukoliko nije u interesu većine građana, mi ćemo je aklamacijom, na demokratski način, glasati da li se slažemo s tim ili ne. Ako se ne slažemo, mi ćemo odbaciti tu odluku. Ta odluka je nelegitimna. Jer tih dvadesetak ljudi, koji predstavlja 300 glasača, ne može da ima demokratsku snagu i ne može da ima efekta na život 15.000 ljudi koji žive ovde“, kazao je Kabašić.
Sa Albancima problema nemamo, politika nas razdvaja
Na skupu u severnom delu Mitrovice, sudija Nikola Kabašić naveo je i da Srbi nemaju problema sa Albancima, već da je politika ta koja ih razdvaja.
„Mi sa Albancima problema nemamo, Albanci rade ovde. Sve ove zgrade koje vidite ovde, oni su ih sagradili. Ove puteve koji su asfaltirani, oni su ih napravili. Dlaka s glave im nije falila. Dobro njima, dobro nama, jer je put u trgovini. Put pomirenja je kroz trgovinu. Ekonomija treba da nas spoji, a politika nas razdvaja“, ukazao je.
Podvukao je da je današnji protest protiv mera trenutne prištinske vlade.
„Ja mislim da nije dobro ni vama. Koliko vas mesečno odlazi sa Kosova? Kolike su vam dnevnice, plate? Štrajkovi su tu. Non-stop su pokušaji da vam se uzme pravosuđe. Nad policijom je kontrola uspostavljena skroz. Vi to i sami znate“, kazao je Kabašić obraćajući se komšijama Albancima.
Policija na severu izašla iz Ustava i zakona Kosova
On je kritikovao trenutnu situaciju u kojoj se, prema njegovim rečima, Kosovska policija na severu ne bavi svojim osnovnim zadacima, već se fokusira na oblasti koje, prema Kabašićevim rečima, nisu u njenoj nadležnosti.
„Policija je na severu izašla iz Ustava i zakona Kosova. Policija se ne bavi svojim poslom. Policija je sada i komunalna policija. Hapse radnike hortikulture koji zalivaju cveće ili kose travu. Hapse radnike komunalnog preduzeća koji prazne kontejnere. Hapse ljude koji menjaju sijalice na uličnoj rasveti. Pitaju ‘ko vam je dao dozvolu? Ne smete to da radite’. To nije posao policije. To je politička policija. Policija treba da hapsi kriminalce, da se bori protiv njih, a ne da špijunira Srbe šta i gde ko radi“, naveo je, između ostalog, sudija Nikola Kabašić.

Milojević: Očekujemo zatvaranje ekspozitura Pošte Srbije i na jugu
Direktor radne jedinice Pošte Srbije na Kosovu, Ivan Milojević, kazao je da nakon severa Kosova, očekuju zatvaranje ekspozitura Pošte Srbije i južno od Ibra.
„Očekujemo, zato što znamo šta od njih samo možemo da očekujemo. Zatvaranje, zatvaranje, zatvaranje… Najsrećniji bi bili kad bi mi odustali i sami sebe zatvorili. Ali mi, naravno, na to nemamo pravo. Nemamo pravo ni zbog svojih potomaka, ni zbog svojih starih, ni zbog svog ponosa, ni zbog svoje nade u našu sposobnost da možemo da istrajemo i da prebrodimo i ovakav težak trenutak“, naveo je Milojević.
Kritikovao je međunarodnu zajednicu zbog, kako je naveo, slabih reakcija na zatvaranje devet pošta na severu.
„Čuli smo od međunarodne zajednice, sa saopštenjem, u deset sati uveče, i od ambasade SAD i od Kancelarije EU da su protiv nenajavljenog, jednostranog, zatvaranja devet pošti na severu. Po meni to, ne samo da je slabo, već, i vređa srce i dušu srpskog čoveka koji zna da, bez njihove podrške, to nisu mogli ni da pomisle da urade“, smatra Milojević.
Podsetio je na prethodne incidente, uključujući hapšenje radnika pošte u Goraždevcu, gde su zaplenjeni novac i inventar, a optuženi su za pranje novca.
„50 Albanaca iz Peći prima tu penziju, dolazi u Goraždevac da je podigne. Zaplenili su vozilo, zaplenili su sav inventar u toj pošti, istraumirali našu koleginicu, upravnicu pošte u Goraždevcu, koja je pred penzijom i onkološki je bolesnik i uhapsili dva radnika – vozača i pratnika. Pare su normalno ušle dok je Henderson uvozio novac. Znači, svesno optužuju, lažno, ne bi li ubacili u proces čitavu poštu i doveli do današnjeg dana kad su sve zatvorili“, naveo je Milojević.
Naveo je da je danas bio u policijskoj stanici na saslušanju i istakao da preuzima ličnu odgovornost za situaciju.
„Mene ovde optužuju kao odgovoran za poštu Srbije na Kosovu i Metohiji za nekakakv član 284. Za koji god član da me optuže, ja sam preuzeo, ispred svojih radnika, ličnu odgovornost i napisao sam da treba ja da se teretim, ako treba neko u zatvor – taj sam. I sutra na mostu – taj sam“, poručio je Milojević, pozivajući sve prisutne na solidarnost i zajedničku borbu protiv, kako je istakao, nepravde.
Vlahović: Među penzionerima i građanima vlada strah i nemoć
Okupljenima se obratila i potpredsednica Udruženja penzionera KiM, Duška Vlahović, navodeći da među ovdašnjim penzionerima i građanima vlada strah i nemoć.
„Zatvorili su pošte, Poštansku štedionicu, ukinuli dinar, time smo i mi zatvoreni ovde, jer moramo da idemo za Pazar i Rašku da podignemo penzije. A niko nas ne pita koliko su nam troškovi, kojima se izlažemo“, navela je Vlahović.
Ona je naglasila da bi otvaranje mosta dodatno pogoršalo situaciju i apelovala na KFOR i međunarodnu zajednicu da pomognu u rešavanju trenutnih problema.
„Moram da napomenem strah koji je u svima nama za svoju budućnost i budućnost naših porodica, svakim danom je sve veći. Otvaranjem mosta samo bi se strah i nespokojnost udvostručili. Ukoliko KFOR i međunarodna zajednica dozvoli prištinskim vlastima otvaranje mosta, znači da im odobravaju proterivanje Srba sa ovih prostora. Otvaranjem mosta znamo da nema mira i spokojnosti za nas. Svi se sećamo šta se dešavalo na ovom mostu. Stotine ranjenih i ubijenih. Nakon ukidanja dinara to bi bio poslednji udar Srbima na ovim prostorima. Odgovornost za to bi bila na KFOR-u i međunarodnoj zajednici. Oni moraju da nam pomognu. Apelujem na zajedništvo i jedinstvo kako bi prebrodili ove teške dane i godine“, zaključila je Vlahović.
Okupljenima su se obratili i direktorka preduzeća „Panorama – Jedinstvo“ i glavna urednica lista, Rada Komazec, kao i Zvečanac Luka Jovanović.
11.12 – Protest Srba sa severa Kosova zbog najave otvaranja mosta na Ibru
U severnom delu Mitrovice, u toku je protest Srba sa severa Kosova povodom najava Prištine o otvaranju za saobraćaj glavnog mosta na Ibru između Severne i Južne Mitrovice, ali i „represije prištinskih vlasti”.
Skup se održava na Trgu Braće Milić, u blizini glavnog mosta.
Skup je počeo intoniranjem himne Srbije.
Na skupu je rečeno da bi otvaranje za saobraćaj mosta koji deli severni od južnog dela grada otvorilo „Pandorinu kutiju stradanja srpskog naroda“.
Istaknuto je da dok kosovski premijer, Aljbin Kurti, želi otvaranje mosta, sa druge strane, radi na zatvaranju srpskih institucija.





Okupljeni su istakli srpske trobojke i transparente na kojima je ispisano „Kurti, nisi nas sve proterao, ima nas još dosta“, „Tražimo Kfor da nas zaštiti“, „Dok EU i SAD pišu saopštenja nas proteruju“, „Ako Kurti otvori most, Kfor i Kvinta će biti odgovorni za sve“…
Pored okupljenih građana, prisutni su u čelnici Srpske liste, predsednik Zlatan Elek, potpredsednik Dragiša Milović, član predsedništva Igor Simić, potom predsedik Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica, Ivan Zaporožac, predsednik Partije kosovskih Srba, Aleksandar Jablanović, kao i predstavnici Srpske demokratije.
Pored Kosovske policije, skup nadgledaju KFOR i EULEX.
Pre samo par dana zatvoreno je devet filijala Pošte Srbije na severu Kosova. Nakon ukidanja dinara i zatvaranja pošta, sa najvećim problemima se suočavaju najstariji sugrađani, koji za penzije moraju do najbližih gradova centralne Srbije.
Uskoro opširnije…