Radio Kontakt Plus - Radio kojem se veruje
Radionica grnčarstva u Domu kulture: Vajarstvo nisu samo puke figure, već umetnost
Deca i mladi, podeljeni u dve grupe, izrađuju posude od gline, magnete i ukrase za novogodišnju jelku.
Na prvom času, u Domu kulture Gračanica su deca počela da uče kako da izrađuju predmete od gline.
„Danas mi se jako dopalo ono što smo radili sa glinom, naučila sam kako da napravim posudu od gline i nastaviću da dolazim na časove“, kazala je Una Blanuša.
„Pravimo magnet na kojem trebamo da nacrtamo nešto što nas podseća na Gračanicu. Zadovoljan sam za sada, sviđa mi se i nastaviću da dolazim“, rekao je Vasilije Nikolić.
„Pravimo magnet i ukras za jelku, naučila sam kako napraviti posudu i magnet“, dodala je Dunja Antić.
Aleksandar Gudžić jedan od organizatora grnčarske radionice smatra da se deca kroz ovakve radionice uče kreativnom radu i kvalitetno provode svoje vreme.
„Vreme provedeno na ovoj radionici nije izgubljeno vreme“, dodao je on.
U ovoj radionici učestvovalo je sedmoro dece podeljeno u dve grupe, organizator je zadovoljan, ali kaže da narednih dana očekuje još učesnika. Tim povodom je naglasio da se deca mogu pridružiti sve dok traje radionica.
„Cilj radionice je da deca i mladi uzrasta od 7 do 16 godina prođu kroz ovakvu vrstu programa i ovako osmišljenu radionicu gde glavnu ulogu ima vajarka Julija Dubovac. Ako budemo bar jedno dete zainteresovali za vajarstvo, to je naš uspeh. Radionica ima nekoliko faza, u prvoj prave figure od gline, sledeća faza je period sušenja, nakon toga pečenje gline i na kraju izložba radova. Od dece niko ne očekuje da budu vrhunski vajari, ovde se prave jednostavni predmeti od gline, naučiće nešto novo i shvatiće da vajarstvo nisu samo puke figure koje se oblikuju već umetnost“, naglasio je Gudžić.
Predavač, master likovni umetnik – vajar, Julija Dubovac je danas radila sa decom i pokazivala im osnovne veštine i tehnike kada je rad sa glinom u pitanju. Za Kim radio je kazala da je zadovoljna kako su se deca snašla s obzirom da se prvi put susreću sa ovim starim zanatom.
„Ovde je akcenat na ono što zovemo stari zanati i potreba da se vratimo onim pravim vrednostima kako ih često nazivamo. Ideja je da se deca upoznaju sa prirodnim materijalom, konkretno glinom. Odnosno da osete tu energiju korišćenja gline i izrade nečega što nije samo ukrasno već i upotrebljivo“, dodala je ona.
Radionica „Vredne ruke“ će trajati desetak dana.
Grnčarsku radionicu je osmislila Dragana Todorović, a realizovana je uz pomoć Ministarstva kulture i informisanja Vlade Republike Srbije.
*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.