Radojević: Centralne vlasti i Kosovska policija preuzimaju ingerencije Opštine Severna Mitrovica

Gradonačelnik Severne Mitrovice Milan Radojević kaže da nema bezbednosnog rizika za Pritvorni centar, dok Ružica Božović tvrdi da su garaže srušene bez učešća opštine.
Image
Foto: Kontakt Plus

Gradonačelnik Severne Mitrovice Milan Radojević ocenio je da centralne vlasti i Kosovska policija preuzimaju ingerencije opštine, upozoravajući da se odluke sprovode bez poštovanja zakonskih procedura i učešća lokalnih institucija.

Gradonačelnik Opštine Severna Mitrovica, Milan Radojević, obišavši ruševine kod Pritvorskog centra, gde su se do jutros nalaze 23 garaže, rekao je da danas „svedočimo rušenju zakona, svedočimo rušenju naših života u opštini Severna Mitrovica, totalnog bezakonja, totalne anarhije prava i govora sile, govora jačeg“.

„Ove ruševine predstavljaju rušenje naših života u Severnoj Mitrovici. Koliko god to nekome delovalo možda neozbiljno, ali to je istina. I niko ne reaguje na apele opštine Severna Mitrovica da se to zaustavi“, kazao je on.

Radojević ističe da Trepča Jug i Kosovska policija nisu imali dozvolu da uklanjaju garaže u Severnoj Mitrovici i ističe da je ova akcija sprovedena van ingerencija koje su propisane zakonom.

„Mi smo više puta pokušali da stupimo u kontakt sa predstavnicima Trepče kako bismo našli dogovor za naše sugrađane. Nažalost, nismo naišli na razumevanje. Tokom jučerašnjeg dana samo obavestili predstavnike međunarodne zajednice o ovom problemu. Tražili smo od njih pomoć. Tražili smo da spreče presedan po kome će centralne vlasti i Kosovska policija u potpunosti preuzeti ingerencije Opštine Severna Mitrovica. Rekli su da će raditi na tome. Evo, iza nas su rezultati tog rada, te tišine“, podvukao je gradonačelnik Radojević.

Navodi da je predstavnike međunarodne zajednice mesecima unazad upozoravao na slične probleme, istakavši „da se ide ka gašenju Opštine Severna Mitrovica, da se potpuno preuzimaju ingerencije opštine Severna Mitrovica, da centralni nivo zaobilazi uporno opštinu“, te da se „policija postavlja i kao inspekcija, i kao izvršni organ, i kao policija, i kao sudstvo“.

Prema njegovim rečima, današnja akcija je sprovedena zbog navodnog ugrožavanja bezbednosti Pritvornog centra.

„I to ću da kažem kao neko ko je vodio Pritvorni centar deset godina, odgovorno tvrdim da ne postoji nikakav bezbednosni rizik za Pritvorni centar. To su neki izgovori koji će verovatno biti prihvatljivi za predstavnike međunarodne zajednice, pošto vidite da ništa nisu preduzeli sa ovim danas. Ukoliko ne preduzmu bilo kakav korak, velika je zabrinutost da će Opština Seeverna Mitrovica ostati bez svojih ingerencija, jer će centralna vlast nastaviti da sprovodi svoje odluke ne poštujući zakon“, poručio je Radojević.

Ističe da će u saradnji sa opštinskim pravnim timom razgovarati o mogućnostima za pokretanje tužbe pred nadležnim tužilaštvom.

„Pošto vidite da policiji ne možemo da se obratimo jer nema svrhe, kada policija obezbeđuje onog ko ima silu, ko je jači, tako da ćemo sigurno pokrenuti tužbu nadležnom tužilaštvu, ali to će naši advokati da provere na koje članove možemo da se pozovemo“, zaključio je gradonačelnik Opštine Severna Mitrovica.

Božović: Garaže srušene bez učešća opštine, zanemarena lokalna nadležnost

Direktorka Direkcije za infrastrukturu u Opštini Severna Mitrovica, Ružica Božović, ocenila je da su današnjim rušenjem garaža u blizini Pritvorskog centra zanemarene nadležnosti lokalne samouprave.

Govoreći o samom načinu sprovođenja akcije, Božović je ocenila da je reč o demonstraciji sile.

„Policija i RMHK Trepča jug demonstriraju silu. Srušene su garaže koje postoje 50, 60 godina.“

Osvrćući se na pitanje vlasništva nad zemljištem na lokaciji gde su objekti srušeni, navela je da je reč o zemljištu u društvenoj svojini.

„To je zapravo jedno istorijsko nasleđe, gde se u katastru pojavljuje kao vlasnik RMHK Trepča, što nije tačno. Naravno, pojavljuje se, ali je Trepča korisnik. Postoje državno, društveno i privatno vlasništvo nad zemljištem. Ovo je društveno zemljište.“

Dodala je da je postojeće stanje posledica nasleđa iz perioda bivše Jugoslavije.

„To smo istorijski nasledili od stare Jugoslavije i to nije prevedeno, nego je ostalo kao da se vodi na Trepču. Naravno, 80 odsto teritorije i na jugu i na severu se vodi na Trepču, s obzirom na to da je Trepča šezdesetih, sedamdesetih, osamdesetih godina bila najjače preduzeće i oni su za svoje radnike zidali stanove, budući da je 90 odsto građana Mitrovice radilo u Trepči i to je ostalo tako“, navodi Božović.

Ponovila je da srušeni objekti postoje više decenija.

„Ove garaže postoje 50, 60 godina i ne znam kome su smetale.“

Dodala je da je u celom postupku izostavljeno učešće lokalne samouprave.

„Ono što je bitno jeste da u ovom postupku i policija i Trepča jug potpuno zanemaruju lokalnu samoupravu Severne Mitrovice. Oni su to jutros sve uklonili. Niti je Opština bila uključena, niti direkcija, organi u opštini, niti gradonačelnik, niti bilo ko drugi“, ističe Božović.

Istovremeno je ukazala i na, kako tvrdi, institucionalne nadležnosti opštine u ovakvim situacijama.

„Opština ima ugovore sa određenim preduzećima i kompanijama, koje vrše rušenje, održavaju infrastrukturu, osvetljenje, vodovod, kanalizaciju, itd. Jednostavno nam se nisu obratili. Došli su na lice mesta, porušili objekte i otišli“, kazala je Božović.

Ona je istakla da lokalne institucije moraju biti uključene u ovakve procese i ujedno uputila apel međunarodnoj zajednici.

„Naše direkcije moraju da budu uključene u sve ovo što se dešava, jer smo mi, po zakonu, nadležni za ovakve radnje. Molim i međunarodnu zajednicu da se maksimalno uključi u sve ovo i da podršku rukovodstvu Severne Mitrovice“, poručila je Božović.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.