Savindan u Kosovskoj Mitrovici

Sečenjem slavskog kolača i programom u kojem su učestvovali đaci i mališani, Sveti Sava obeležen je u mitrovičkim obrazovnim ustanovama.

Vukićević: Da idemo putem Svetog Save

Osnovna škola „Branko Radičević“ u Kosovskoj Mitrovici svečano je obeležila Savindan, školsku slavu posvećenu prvom srpskom prosvetitelju i arhiepiskopu Svetom Savi.

Direktorka škole, Biljana Vukićević, poželela je dobrodošlicu prisutnima – gostima, penzionerima, roditeljima, kolegama i učenicima, istakavši značaj Savindana za prosvetne radnike.

„Da idemo njegovim putem, hrabro koračamo, u ljubavi i slozi, da smo svoj na svome, i daće Bog Gospod da ostanemo na našim prostorima, na Kosovu i Metohiji“, poručila je Vukićević.

Jovanović: Naša deca su svakog dana Svetosavci

U OŠ „Sveti Sava“, uz hor i dramsku sekciju, pored Savindana, obeležen je i Dan škole.

Direktor Milorad Jovanović istakao je da se svetosavske vrednosti u ovoj obrazovnoj ustanovi neguju svakodnevno, a ne samo na dan slave.

„Čast i zadovoljstvo ovog kolektiva je to da svakodnevno slavi Svetog Savu. Ne samo 27. januara. Mi živimo, dišemo i radimo kroz Svetog Savu. Kao što ste mogli da vidite, naša deca su svakog dana Svetosavci,“ rekao je Milorad.

Ujedno je podsetio na značaj Svetog Save kao srpskog princa, prosvetitelja i pomiritelja, koji je ostavio neizbrisiv trag u istoriji i duhovnosti srpskog naroda.

„Kada se vratimo unazad, to je osam vekova priče o Svetom Savi. Osam vekova teškog puta koji je srpski narod prošao. I dan-danas isto to radimo. Idemo teškom, ali sigurnom i utabanom stazom“, podvukao je Jovanović.

Protojerej Milija Arsović, poručio je da su svetosavske vrednosti ključ za očuvanje identiteta i zajedništva srpskog naroda.

„Danas slaviti njegovo ime, zaista znači nešto što je veliko, nešto što je uzvišeno. Mi Srbi ponekada kao da ne znamo koga smo imali. Bilo koja nacija u svetu, kada bi imala takvo ime, kao što je Sveti Sava bio i ostao, zaista ne bi imali veće sreće. Ali na nama jeste ta blagodat, ta slava i čast, da smo mi ponosni narod“, kazao je protojerej Arsović.

Podsetio je na istorijsku ulogu Svetog Save kao osnivača srpske crkve i arhiepiskopije, graditelja mira i pomiritelja braće.

„Ako mislimo da budemo ponosni, moramo da budemo Svetosavci“, poručio je Arsović.

Svim prvacima Privremeni organ opštine Kosovska Mitrovica obezbedio je poklon paketiće.

Aleksić: Da idemo putem kojim je išao Sveti Sava

Svečano je bilo i u Predškolskoj ustanovi „Danica Jaramaz“.

Direktorka ustanove, Suzana Aleksić, istakla je značaj Svetog Save i njegovog izbora, uprkos mogućnostima koje mu je plemićki status pružao.

„Sveti Sava mogao je da bira drugačiji put od ovog koji je izabrao. Mogao je da bude princ, da vodi ratnički život, da živi u lagodnom životu, ali on je izabrao da bude uz svoj narod i uz svoje ljude, da uči ljude ljubavi, da uči poštovanju, dostojanstvu, i to je neki put kojim treba svi da idemo“, naglasila je Aleksić.

Apelovala je na roditelje da zajedno sa vaspitačima usmeravaju decu putem svetosavlja.

Obraćajući se prisutnima, protojerej Đorđe Stefanović, naveo je da je Sveti Sava bio profesor, državnik i vaspitač, koji je čitavim svojim životom svedočio o vaskrslom Hristu i pokazivao put srpskom narodu.

„Na vama je velika odgovornost, a može se reći i čast i radost da ste vi prva stanka i prvi temelj naše dečice koja dolaze u ovu ustanovu vaspitačku i odavde upravo idu tim svetosavskim putem, putem srpstva, putem bogopoznanja i ostvarenja u samom Bogočoveku Hristu“, poručio je otac Đorđe.

U okviru svečanosti, mališani su kroz prigodan program, koji su pripremili uz pomoć vaspitačice Goranke Kragović, odali počast Svetom Savi.

I na Fakultetu tehničkih nauka presečen je slavski kolač, gde se u podne očekuje svečana akademija povodom Savindana.

Petković čestitao Savindan učenicima i vernicima: „Sveti Sava je putokaz opstanka i spasenja srpskog naroda“

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju, Petar Petković, uputio je čestitku povodom Savindana svim učenicima na Kosovu i Metohiji i u centralnoj Srbiji, koji Svetog Savu obeležavaju kao školsku slavu, kao i svim pravoslavnim vernicima.

Petković je podsetio da je ovo godina u kojoj se obeležava 850 godina od rođenja Svetog Save, opisujući ga kao „neprolaznu i večitu meru srpske istorije“.

Podsetio je na njegovu ulogu kao prvog verskog poglavara, državnika, diplomate, pisca, zakonopisca, prosvetitelja i lekara, naglašavajući njegov doprinos utemeljenju duhovnih i državnih temelja srpskog naroda.

„Delo Save Nemanjića je jemstvo kako se čuva dedovina i tapija na srpsku zemlju, ali i testament kojim se nasleđuje otadžbina. To je ujedno i dokaz da je srpski narod sa Svetim Savom izborio svoje mesto na karti Evrope i zavet da mu to mesto niko, nikada ne može oduzeti. Zato nas Sveti Sava opominje da se deca u školi obrazuju i da je škola mesto gde naša deca treba da budu“, naveo je Petković.

Osvrćući se na izazove sa kojima se Srbi suočavaju, posebno na Kosovu i Metohiji, Petković je ukazao na značaj očuvanja duhovnog identiteta i opstanka srpskog naroda.

„U nezapamćenim izazovima i iskušenjema koja su zadesila srpski narod tokom poslednjih decenija, posebno Srbe na Kosovu i Metohiji, zatiranjem i progonom sa vekovnih ognjišta, ugrožen je njihov ostanak i opstanak na našoj svetoj kosmetskoj zemlji“, naveo je Petković.

Petković je pozvao na molitvu da Sveti Sava „prosveti naša srca i razum“ i da nas blagoslovi „verom, mirom i slogom“.

„Zato i danas, kao i mnogo puta kroz našu istoriju, jedino pred ikonom Svetog Save možemo pronaći odgovore na suštinska pitanja – ko smo, odakle smo i kuda idemo. U Svetom Savi sažet je duh srpske nacije, on je sveti otac svih Srba i puna mera srpske vanvremenske ljudskosti. I dokle god budemo hodili njegovim putem, putem svetosavlja, bićemo na putu spasenja i moći ćemo da prevaziđemo sva iskušenja sa kojima smo se suočili na početku trećeg milenijuma hrišćanstva“, stoji u čestitki direktora Kancelarije za KiM, Petra Petkovića.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.