TV Dukađini: Specijalne policijske jedinice i EULEX u Maloj Kaludri, traže masovnu grobnicu

Javlja „RTV Dukagjin“
Gazivode jezero
Foto: Kontakt Plus

Ekipa „RTV Dukagjin“ obezbedila je ekskluzivne snimke iz sela Mala Kaludra u opštini Zubin Potok, gde se izvode iskopavanja na lokaciji za koju se sumnja da bi mogla biti masovna grobnica osoba nestalih tokom ratnih sukoba na Kosovu.

Područje je stavljeno pod stroge mere obezbeđenja i čuvaju ga elitne jedinice Kosovske policije, dok se na terenu nalazi i šest patrola EULEX-a koje prate tok operacije.

Ovaj razvoj događaja usledio je nakon što su Kosovska policija i Specijalno tužilaštvo saopštili da su uhapšene dve osobe osumnjičene za ratni zločin. Prema navodima vlasti, istraga se odnosi na događaje iz perioda rata, a sumnja se da su hapšenja povezana sa lokacijom na kojoj se trenutno izvode iskopavanja.

Mala Kaludra povezuje se sa jednim od najtežih slučajeva prisilnih nestanaka tokom rata na Kosovu. Dana 19. aprila 1999. godine, na području Drenice i Kaludre u opštini Zubin Potok oteta su 23 Albanca, poznata kao „Grupa intelektualaca“, od kojih je većina bila iz regiona Mitrovice, piše TV Dukađini, prenosi KoSSev.

Ni posle više od 27 godina njihova sudbina nije rasvetljena. Kosovske institucije više puta su saopštile da zvanična dokumentacija ukazuje na umešanost Vojske Jugoslavije u ovaj zločin, istovremeno pozivajući na saradnju i otvaranje arhiva radi potpunog rasvetljavanja slučaja.

Očekuje se da bi iskopavanja na ovoj lokaciji mogla da doprinesu rasvetljavanju jednog od najtežih ratnih slučajeva, dok porodice nestalih i dalje tragaju za istinom i pravdom.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.