Od njih, tri su izgleda potpisana pre zvanične objave rezultata izbora, javila je danas Koha.
Od ostalih devet, šest su potpisali poslanici koji takođe obavljaju izvršne funkcije, kao što su premijer Aljbin Kurti i ministri Dželjalj Svečlja, Hekuran Murati, Arberie Nagavci i Hajrulah Čeku, dok je jedan potpisao aktuelni ministar, Ljiburn Aljiu, koji se nije kandidovao za poslanika.
Vrhovni sud je u utorak poništio administrativno uputstvo koje je potpisao ministar Murati, uz obrazloženje da je njegovo izdavanje od strane osobe koja istovremeno obavlja dužnosti poslanika i ministra nezakonito i krši ustavne odredbe.
Advokat Il Zekaj smatra da su podzakonski akti doneti pre presude Vrhovnog suda važeći, sve dok nema druge odluke.
Prema njegovim rečima, praksa ne bi trebalo da se ponavlja nakon objavljivanja presude.
„Verujem da vlada treba da uzme u obzir ovu odluku i da ne preduzima nikakve dalje pravne akte koji ne potpadaju pod član 31. Zakona o vladi, koji navodi da treba preduzimati samo one neophodne radnje dok se ne izabere vlada sa punim mandatom za donošenje odluka“, naglasio je Zekaj.
Odluke ministarstava kojima rukovode nisu potpisale vršilac dužnosti ministra zdravlja, Arben Vitija, niti ministar poljoprivrede, Faton Peci.
I iako se ime vršioca dužnosti ministra prosvete, Arberie Nagavci, pojavljuje u administrativnom uputstvu objavljenom u službenom glasniku 14. aprila, Ministarstvo prosvete je saopštilo da je nedavno dokumente potpisao zamenik ministra Taulant Keljmendi.
„Potpisivanje svih dokumenata od strane Ministarstva prosvete, nauke, tehnologije i inovacija zasniva se na važećem zakonodavstvu. Tokom poslednjeg perioda, odluke, akte i dokumente potpisivao je zamenik ministra Taulant Keljmendi.“
Razlike u delovanju između ministara, kaže Zekaj, odražavaju nedostatak koordinacije unutar izvršne vlasti.
„Ovo pokazuje da postoji nedostatak koordinacije u sprovođenju zakona između članova Vlade, ministrima je prepušteno diskreciono pravo da li žele da sprovedu zakon ili ne. Dakle, nema kontrole nad ministrima od strane premijera i zamenika premijera, koju bi trebalo da imaju“, izjavio je Zekaj.
U vezi sa razlikama u delovanju između ministara, Vlada nije odgovorila. Zvaničnici ove institucije nisu ni naznačili kako će postupiti nakon presude Vrhovnog suda, iako su data upozorenja da će ona biti osporena na Ustavnom sudu.
Resorna ministarstva su takođe pitana o potpisima podzakonskih akata, ali ni ona u petak nisu odgovorila.