Belo Polje: Sećanje na martovski pogrom i borba za opstanak

Selo Belo Polje, nadomak Peći, u kom je pre ratnih sukoba živelo 300 srpskih porodica je samo godinu dana nakon započetog procesa povratka doživelo martovski pogrom.

Dvadeset godina nakon martovskog pogroma Slađan Pavlović za Radio Goraždevac govori o tome kako je sve počelo i kako se danas živi.

Albanci iz grada dolazili su ka Belom Polju iz svih pravaca. Svi povratnici koji su toga dana bili u selu, njih 34, okupili su se u crkvenom konaku. Napolju je, prema ranijim svedočenjima, bilo više od pet hiljada ljudi, a povratnike je čuvala policija. Polovinu njih je KFOR uspeo da prebaci u obližnju bazu, dok je druga polovina ostala u crkvenom konaku. Spasli su se u poslednjem trenutku. Jedan od napadača je stradao kada je u njega pucala UNMIK policajka, selo je potpuno izgorelo.

„Bio sam sa gupom koja je ostala u konaku. Italijanski KFOR nas je jedva izvukao iz zgrade koja je počela da gori. Dok smo bežali, Amerikanka iz UNMIK policije je pucala i ubila jednog Albanca koji je nožem hteo da napadne povratnike“, kaže za Radio Goraždevac Slađan Pavlović.

Kosovska vlada obnovila je kuće povratnika nakon martovskog nasilja 2004. godine. Međutim, oni Srbi koji i danas žive ovde, kažu da povratak u ovom selu nikada nije zaživeo. Prodaja imovine je postajala sve češća. Iako je nekada ovo bilo etnički srpsko selo, danas su u Belom Polju Albanci većina.

Slađan Pavlović kaže da se u Belom Polju danas živi kao i u ostalim srpskim sredinama na Kosovu.

„Primam penziju i povratničku pomoć. Već dva meseca ne mogu svoj novac da podignem ovde, bio sam jednom do Raške da podignem novac. Odem do Goraždevca, ima autobus u 6.30, platim i putujem do Raške. Sve ostalo nije problem, ne živi se loše“, kaže Slađan Pavlović.

Martovsko nasilje uticalo je na proces povratka u selo Belo Polje, u kome su sve novoizgrađene kuće i Crkva vavedenja presvete Bogorodice uništene i spaljene. Iako je kosovska vlada nakon marta 2004. godine ponovo obnovila povratničke kuće, naglo je opala zainteresovanost za povratkom.

„Vidite, meni kuća još uvek nije napravljena. Ja trenutno živim u stričevoj kući jer moja nikada nije napravljena“, kaže Pavlović.

On dodaje da ukupna primanja koja ima iznose oko 200 evra, što nije dovoljno za život i da mu veoma često pomaže Manastir Visoki Dečani.

„Iz manastria mi donose drva za ogrev, a veoma često i hranu. Jedino mi Dečane pomaže“, kaže Pavlović za Radio Goraždevac.

U Belom Polju danas živi nešto manje od 15 Srba povratnika, među kojima ima dece i mladih.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.