On je dodao da će u narednom periodu izaći sa merama oko ublažavanja posledica.
„Narednih dana Vlada Kosova će napraviti listu od deset mera putem kojih ćemo pokazati kako ćemo se pobrinuti da građani ne budu oštećeni u ovom prelaznom periodu formalizacije platnog prometa“, rekao je Bisljimi na okruglom stolu u Medija centru u Čaglavici kod Prištine.
Odluka Centralne banke Kosova, koja je stupila na snagu 1. februara, predviđa da evro bude jedina valuta za platni promet na Kosovu, čime se ukida srpski dinar koji se do sada koristio u srpskim sredinama na Kosovu.
Na osnovu ove odluke, kosovske vlasti su do sada u dva navrata zabranile ulaz srpskog dinara na Kosovo, što je dovelo do nestašice dinara.
Pojedini meštani Gračanice 20. februara nisu mogli da podignu socijalnu pomoć i dečiji dodatak jer su im u pošti, koja radi u sistemu Srbije, rekli da nemaju novca za isplatu.
Takođe, 21. februara grupa prosvetnih radnika u Severnoj Mitrovici je protestvovala ispred banke Poštanska štedionica jer nisu mogli da podignu plate.
Poštanska štedionica je trenutno jedina banka koja na Kosovu radi u sistemu Srbije i posluje sa dinarima.
Kako je ranije rekao predsednik Srbije Aleksandar Vučić, zaposleni u zdravstvu i obrazovanju plate primaju u dva dela, odnosno svakog 6. i 21. u mesecu.
Pored obrazovnih i zdravstvenih institucija, u srpskim sredinama na Kosovu funkcionišu i druge institucije u sistemu Srbije, čiji se radnici takođe isplaćuju u dinarima.
Narodna banka Srbije je godinama unazad slala dinare u svoj trezor u opštini Leposavić na severu Kosova, odakle je potom novac do finansijskih ustanova koje rade u sistemu Srbije, kao što su pošta ili banka Poštanska štedionica, prevozila međunarodna kompanija Henderson.
Međutim, sada CBK navodi da je ta praksa nezakonita, jer samo ona može da izvozi i uvozi kovanice i novčanice na teritoriji Kosova.
Međunarodna zajednice je izrazila zabrinutost da bi ova odluka Centralne banke Kosova mogla da ima negativan uticaj na kosovske Srbe i podigne etničke tenzije.
Od kosovskih vlasti je zbog toga zatraženo odlaganje primene ove uredbe.
Međutim, Premijer Kosova Aljbin Kurti rekao da odluka Centralne banke Kosova o zabrani upotrebe dinara ne može da se poništi, ali da se njome ne zabranjuju isplate iz budžeta Srbije u evrima.
Centralna banka Kosova je takođe 12. februara saopštila da prelazna faza primene njene uredbe ne može trajati duže od tri meseca.