Hovenijer je kazao da je integracija Kosova takođe ključna za postizanje dugoročne bezbjednosti i stabilnosti u regionu.
Kosovo je podnijelo zahtjev za članstvo u EU 2022. godine i jedina je država Zapadnog Balkana koja još nije stekla status zemlje kandidata.
Hovenijer je, na događaju povodom obilježavanja 25. godišnjice početka vazdušnih napada NATO-a na vojno-policijske ciljeve u bivšoj Jugoslaviji, rekao da SAD gledaju na stabilnost i bezbjednost na Zapadnom Balkanu kao na važno obećanje koje se mora ispuniti, posebno nakon invazije Rusije na Ukrajinu.
„Prije 25 godina, NATO je djelovao kako bi unaprijedio viziju slobodne i mirne Evrope. I danas radimo na tome“, rekao je Hovenijer u Prištini.
Akcija NATO snaga počela je 24. marta 1999. nakon neuspešnih pregovora o rešenju krize na Kosovu, vođenih u Rambujeu i Parizu u februaru i martu 1999. godine.
Bombardovanje je okončano posle 11 nedelja potpisivanjem Kumanovskog sporazuma kojim se srpska vojska i policija povukla sa Kosova.
Tokom rata na Kosovu 1998/1999. ubijeno je preko 10.000 civila od kojih više od 8.000 albanske nacionalnosti. Zločini su potvrđeni presudama Haškog tribunala protiv političkih i vojnih lidera Jugoslavije, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Hovenijer je 27. marta ponovio obavezu SAD-a da se „užasni događaji koji su se dogodili na Kosovu prije 25 godina nikada više ne ponove“.
NATO, 25 godina nakon te vojne intervencije, na Kosovu ima svoju mirovnu misiju KFOR, u kojoj je trenutno prisutno 4.700 vojnika.
„Predani smo podršci stabilizirajućoj ulozi koju snage NATO-a imaju na Kosovu“, dodao je.
Hovenijer je kosovskim vlastima jasno dao do znanja da je jedini put za integraciju Kosova u evropske i evroatlantske institucije kroz dijalog sa Srbijom uz posredovanje Evropske unije.
„Posebno kroz sprovođenje svih dogovora koje je Kosovo postiglo kroz dijalog“, rekao je Hovenijer.
Kosovo i Srbija postigli su sporazum o normalizaciji susedskih odnosa početkom 2023. godine.
Ipak EU, koja posreduje u dijalogu između njih od 2011, rekla je da se sporazum ne sprovodi, iako je obvezujući za strane.
Hovenijer je u sredu rekao da od Vlade Kosova „kao i od prethodnih kosovskih vlada“ očekuje da kao partner nastavi „naše napore za izgradnju sigurnog, multietničkog i stabilnog regiona“.