Eparhija raško-prizrenska odgovorila na optužbe u kosovskim medijima i na društvenim mrežama

Eparhija raško-prizrenska Srpske pravoslavne crkve (SPC) reagovala je saopštenjem na nedavne optužbe kosovskih zvaničnika, koje su se pojavile u pojedinim medijima i na društvenim mrežama.
Image
Foto: Kontakt Plus

Naime, zvaničnik partije „Novi Savez Kosova“ i bivši gradonačelnik Prištine, Selim Pacoli, izjavio je da je SPC bila glavni organizator nasilja nad Albancima i pozvao, kako navode, na etničko čišćenje Srba sa Kosova.

Takođe, Gerakući Kuči iz Instituta Oktopus, ističu, izneo je tvrdnju da se u srpskim pravoslavnim crkvama skriva oružje.

Eparhija je odbacila ove optužbe, dodajući da nikada nije podržavala nasilje, već je bila aktivna u suzbijanju sukoba.

„Štaviše, u nekim manastirima, kao što je manastir Visoki Dečani monasi su pružali zaštitu albanskim civilima u toku oružanog sukoba 1999. i organizovali humanitarnu pomoć sa pravoslavnom humanitarnom organizacijom IOCC iz SAD. Manastir je bio utočište posle rata i brojnim Srbima prognanicima i Romima koji su proterivani o čemu su pisali i izveštavali međunarodni mediji, a o pomoći Albancima bilo je i ličnih svedočenja kao što je i ovo koje je preneo Birn u decembru 2022“, napominje se u saopštenju.

Što se tiče tvrdnje o skrivanju oružja, Eparhija ističe da su takve optužbe već bile demantovane, uključujući tvrdnje britanske poslanice Alliše Kerns, a KFOR i Kosovska policija nikada nisu potvrdili ove optužbe.

„U slučaju tragičnog incidenta kod manastira Banjske u jesen 2023. policija i EULEX su potvrdili da je svo oružje koje je nađeno na širem prostoru manastira odbačeno kada se grupa naoružanih Srba povlačila preko manastira i privremeno boravila u objektu van manastirskih zidova. Istragom je ustanovljeno, a potom potvrđeno i u konačnom izveštaju vlade Kosova o slučaju Banjska da u manastiru nije pronađeno nikakvo skladišteno oružje niti se pominje bilo kakva umešanost manastira i Crkve u ovom tragičnom događaju“, napominju iz Eparhije.

Izrazili su zabrinutost zbog širenja ovih „lažnih informacija“ koje, kako kažu, podstiču versku i etničku mržnju.

„Širenje ovakvih informacija ne doprinosi smirivanju situacije i podstiče etničku i versku netoleranciju na Kosovu i Metohiji što nije u interesu ni Srba ni Albanaca na ovom prostoru. Naša Crkva je u poslednjih 30 godina kontinuirano pozivala na mirno rešavanje svih problema na ovom prostoru, u skladu sa učenjem Evanđelja“, zaključeno je u saopštenju.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.