Radio Kontakt Plus - Radio kojem se veruje
Jovana Šapić iz sela Banje: Volela bih da svoju budućnost nastavim na svom ognjištu
Trenutno u ovom selu u Drenici živi oko stotinak Srba. U 13. veku kralj Stefan Uroš I darovao je ovo selo manastiru Gračanici, o čemu svedoči sačuvana darovnica. Seosku crkvu je podigao dvorjanin srpskog despota Đurđa — vlastelin Rodop, i posvetio je Svetom Nikoli. Tom prilikom vlastelin je crkvi darovao i zvona. Ona su sačuvana i danas se nalaze u Pećkoj patrijaršiji i Narodnom muzeju u Beogradu. Ktitor crkve Svetog Nikole sahranjen je u svojoj zadužbini i tu se nalazi njegova nadgrobna ploča.
O svom selu, životu i opstanku mladih za Radio Goraždevac, dvadestjednogodišnja Jovana Šapić, studentkinja Medicinskog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici, približava srpsko nasleđe kroz priču o crkvi Svetog Nikole i zvonima koji se čuvaju u Pećkoj patrijaršiji.
„Selo Banje nalazi se u opštini Srbica pored Suvog Grla i jedino je srpsko selo koje je ovde opstalo. Selo Banje broji oko 100 stanovnika. U selu imamo crkvu Svetog Nikole čija se zvona čuvaju u Pećkoj patrijaršiji i u jednom muzeju u Beogradu. Selo takođe ima osnovnu školu ‘Milun Jakšić’ i vrtić preškolska ustanova ‘Maja Banje'“, kazala je Jovana.
Jovana dodaje da je njihovo selo veoma bogato prirodnim lepotama.
„Banje je vrlo bogato prirodom, imamo izvor koji i zimi ima oko 20 stepeni.“
Osnovna škola „Milun Jakšić“ postaje čvorište obrazovanja za decu Banja. Jovana otkriva dileme kroz koje mladi prolaze dok biraju srednje škole i fakultete, suočavajući se sa izazovima odlaska i opstanka.
„Ima dosta mladih, pre ih je bilo više a sada, nažalost, sve više odlaze. Traže neki bolji život, traže posao. Osnovnu školu deca završavaju ovde u Banjama. Srednju školu biraju, mogu u Suvom Grlu, susednom selu, ili u Kosovskoj Mitrovici najviše. Zatim fakultet takođe u Kosovskoj Mitrovici. Mogućnost za zapošljavanjem ovde je veoma mala. Mladi traže posao na nekim drugim mestima, u Kosovskoj Mitrovici i dalje po Srbiji“, kazala je Jovana.
Mladi žele više. Nedostaje im sportski centar, mesto gde bi se okupljali i bavili sportom. Kroz Jovaninu priču, saznajemo o izazovima koji stoje pred zajednicom i potrebi za očuvanjem mladih.
„Ovde nedostaje dosta mladih. Iako nas ima, bilo bi lepo da se taj broj i poveća. Nedostaje nam možda i neki sportski centar gde bi sva ova deca mogla da se bave nekim sportom, da imaju zdraviji život“, kazala je Jovana Šapić.
„Volela bih da svoju budućnost nastavim ovde na svom ognjištu. Videćemo šta ova vremena donose, kakva će situacija biti ali se nadam iskreno da ćemo ovde opstati“, zaključila je Jovana.
*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.