„Saradnja sa SAD je veoma dobra, mi smo partneri, saveznici, prijatelji, ali to ne znači da se apsolutno svaki put u svakom pitanju slažemo oko svega“, kazao je Kurti prilikom postavljanja kamena temeljca jedne fabrike nameštaja u opštini Kamenica.
Ambasador SAD na Kosovu Džefri Hovenijer izjavio je ranije da su dešavanja oko zabrane upotrebe dinara uticala na kvalitet američko-kosovskog partnerstva, dok Kurti navodi da je kosovska Vlada dužna da poštuje uredbu Centralne banke Kosova (CBK) o dinaru.
„Ako nas pozovu da potpišemo sporazum (sa Srbijom), sigurno ću ići. Ovo radim za EU, ali i zato što moramo da imamo normalne odnose sa Srbijom. Što se mene tiče, odnosi bi se normalizovali još prošle godine, ali ako to nije urađeno u februaru i martu 2023. može u februaru i martu 2024, zašto ne“, rekao je Kurti.
Kazao je da je sa visokim predstavnikom EU Žozepom Borelom razgovarano o dijalogu i značaju potpisivanja sporazuma, ali je dodao da pismo premijerke Srbije Ane Brnabić Evropskoj uniji „znači da je Srbija praktično odstupila iz dijaloga“.
Govoreći o odnosima sa Srbijom, on je rekao da se Srbija „ne naoružava da bi se branila, pošto Srbija nema od koga da se zaštiti“.
„Ona to kupuje zbog svog agresivnog Ustava i svojih srpskih projekata. Konkretno, kupuje oružje od Rusije i od Kine, po mom uverenju, želi sebe da dokaže, posebno Kremlju, da je u kontinuitetu sa Putinovom politikom, tačnije da je agresivna prema Kosovu. Često smo čuli teze da Beograd ima dobre odnose sa Moskvom, da mu je Moskva potrebna u odnosu na Kosovo. Rekao bih da je to tačno, ali je i suprotno“, ocenio je on.
Prema njegovim rečima, Beograd je „veoma agresivan“ prema Kosovu upravo da bi se dokazao kod ruskog predsednika Vladimira Putina.
„Zato što Putin nikome ne veruje i kao diktator traži da mu se dokažu oni koje smatra prijateljima, a to radi predsednik Srbije (Aleksandar) Vučić, koji kupovinom oružja i agresivnim izjavama prema Kosovu dokazuje lojalnost predsedniku Rusije“, naveo je on.
Kurti je dodao da normalizacija treba da se dogodi, ali da ne može da postoji normalizacija koja je u suprotnosti sa „pravom Republike Kosovo da postoji, da se brani i da bude slobodna“.
„To treba da bude i po evropskim standardima i normama, pošto je Brisel mesto gde se dogovaramo i pregovaramo, ali istovremeno Brisel definiše i okvire, recimo politički i vrednosni okvir kontinenta kojem pripadamo“, izjavio je on.
Kazao je da od Albanije očekuje „uvek veću i bolju podršku nego od bilo koga drugog“.