Liturgijom i litijom ulicama Orahovca obeležen Spasovdan

Liturgijom u hramu Uspenja Presvete Bogorodice u Orahovcu koju je služio paroh orahovački jerej Milan Stanojević počelo je obeležavanje Spasovdana.
Image
FOTO: Radio Goraždevac

Slavske kolače i žito su za zdravlje i spasenje svojih porodica prineli Dimitrije Baljošević i Nikola Trajković iz Orahovca, a za narednu godinu da budu kolačari javili su se Dušan Stojanović, Atanasije Radić i Slavica Kazić iz Orahovca.

Osvetivši i prelomivši slavske kolače otac Milan je rekao da se danas sećamo svih raseljenih Srba iz Opteruše u kojoj se Spasovdan do rata obeležavao kao slava seoskog hrama posvećenog Svetom Spasu.

,,Danas se sećamo naše braće i sestara iz Opteruše koji su svuda po rasejanju, širom sveta. A kako se sećamo? Tako što prinosimo ovaj dan ovo žito i ovaj kolač mesimo umesto njih. Daće Bog da zaživi i naše sveto raspeto Kosovo i Metohija, i da zajedno vaskrsnu pre svega hramovi koji su porušeni širom Kosova i Metohije i da zajedno s njima vaskrsne narod, sa nama ovde. Da se svi ljudi vrate svojim domovima, svojim mestima i da slave  živoga i vaskrslog Boga. Amin Bože daj!“ rekao je otac Milan.

 Uz zvuke zvona litija predvodjena decom sa ikonama, mladićima sa crkvenim barjacima i ocem Milanom sa kadionicom, krenula je ulicama oko crkve. Simbolično, kao što su nekada Srbi iz Orahovca i okoline išli na slavu hrama Sv. Spasa u Opterušu.

Posle kidnapovanja devet muškaraca iz sela Opteruše od strane OVK u julu 1998. godine i proterivanja preostalog stanovništva iz ovog sela, srušene su i crkve Sv. Spasa i Sv. Nikole. U selu Opteruši od tada više nema Srba, a narod Orahovca je nastavio da slavi slavu u Bogorodičinoj crkvi u Orahovcu do obnove crkve u Opteruši, javio je Radio Goraždevac.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.