00.15 – CIK: Podaci će se prikupljati ručno
Predsednik Centralne izborne komisije Krešnik Radonjići rekao je da će se preliminarni podaci za parlamentarne izbore prikupljati ručno jer platforma ne funkcioniše.
On je garantovao da to neće uticati na rezultate.
Više o tome u zasebnoj vesti.
23.53 – Abdidžiku: Preuzimam odgovornost za rezultat, ja ću biti odgovoran samo LDK i biračima
Lider Demokratskog saveza Kosova Ljumir Abdidžiku rekao je da sam preuzima odgovornost za izborne rezultate, dok će odgovarati samo LDK i njenim biračima.
Na konferenciji za novinare kasno u nedelju, Abdidžiku je takođe objavio preliminarne rezultate i čestitao svim strankama na izbornom procesu.
Opširnije u posebnoj vesti.
23.49 – Kurti: Naša koalicija će formirati vladu Kurti 3
Kandidat za premijera iz Samoopredeljenja Aljbin Kurti izjavio je da je pobednik izbora, dodajući da će treći mandat nastaviti sa dosadašnjim partnerima.
Opširnije čitajte OVDE.
23.30 – Srpska lista: „Pobeda, 10/10“
Predstavnici Srpske liste saopštili su večeras da su osvojili svih deset mandata, rezervisanih za Srbe, na današnjim parlamentarnim izborima na Kosovu.
Predsednik Srpske liste dr Zlatan Elek rekao je da je na osnovu prebrojanih svih glasova u srpskim sredinama Srpska lista apsolutni pobednik ovih izbora i da su u rukama Srpske liste i srpskog naroda svih deset mandata u kosovskom parlamentu.
Detaljnije u zasebnoj vesti.
22.09 – CIK objašnjava zašto je pala njihova internet stranica
Centralna izborna komisija saopštila je da se suočava sa tehničkim problemima na platformi na kojoj se objavljuju preliminarni rezultati parlamentarnih izbora.
U odgovoru Kohi, CIK je saopštio da je zbog velikog interesovanja sajt doživeo preopterećenje sistema.
Više o tome čitajte OVDE.
22.03 – Stojanović: Iako su rezultati očajni, ne posustajemo
Zamenik predsednika Srpskog narodnog pokreta Branimir Stojanović izjavio je večeras da su rezultati izbora očajni, ali da ne posustaju.
Mi smo uzdignuta čela, ovde je veselo, poručio je Stojanović u obraćanju iz SNP-a u Gračanici.
Opširnije u posebnoj vesti.
20.30 – Počinje objavljivanje preliminarnih rezultata
Centralna izborna komisija počela je da objavljuje preliminarne rezultate.
Njihovo objavljivanje se vrši onlajn na platformi „Rezultati“, dok se ažuriraju u realnom vremenu.
Do sada su obrađena samo 22 biračka mesta.
Izlaznost na izborima 9. februara bila je preko 40 odsto, prema podacima obrađenim sa više od 90 odsto biračkih mesta.
20.20- Kosovska policija: Izborni proces protekao mirno i bez ozbiljnijih incidenata
Operativni plan predviđen za nesmetano odvijanje izbornog procesa, koji je imao za cilj da obezbedi bezbednost, održavanje reda, mira i javne bezbednosti na Kosovu pre, za vreme i posle izbornog procesa, uspešno je sproveden, saopštila je Kosovska policija.
Implementacija policijskog plana, međuinstitucionalna saradnja i koordinacija pozitivno su uticali na to da ceo izborni proces protekne mirno i bez većih incidenata koji bi štetili izborni proces, pa je iz bezbednosne perspektive izborni proces protekao mirno i bez ozbiljnih incidenata, ocenjuju u policiji.
Opširnije OVDE.
19.59- Arsenijević: Nemamo članove biračkih odbora za prebrojavanje glasova
Lider Srpske demokratije Aleksandar Arsenijević izjavio je danas da su ovo prvi izbori i „da na njima nećemo osetiti punu slobodu naših građana, ali već na sledećim, mi ćemo moći da vidimo kako funkcionišu izbori i da sve one malverzacije koje su se dešavale ranije više neće moći“.
Ono što smo primetili jeste lako skidanje markera sa prsta, što može uticati na kredibilitet samih izbora, rekao je on.
„Nadam se da će se neke stvari ovoga puta menjati, ali da li će se desiti mi moramo do kraja da ispratimo proces da bi znali šta se dešava, jer smo imali jednu prijavu na glasačkom mestu u Zupču, gde je čovek sugerisao ljudima iza paravana za koga da glasaju“, kazao je Arsenijević.
Imali smo još neke nepravilnosti tokom izbornog dana a tek uveče videćemo, jer mi nemamo naše posmatrače odnosno članove biračkih odbora za prebrojavanje glasova, sve zavisi od drugih ali se uzdamo malo u kamere, naglasio je lider Srpske demokratije.
19.00 – Završeno glasanje
U 19.00 časova završen je proces glasanja širom Kosova.
U Srednjoj tehničkoj školi „Mihailo Petrović Alas“ u Severnoj Mitrovici, zatvoren je birački centar. Unutra je ostao najmanje jedan glasač.
Birački centar u OŠ „Sveti Sava“ u Severnoj Mitrovici, takođe je zatvoren u 19.00 časova.
Očekuje se da će CIK objaviti podatke o tačnom broju birača u 19.30 časova.
16.24 – Do 15.00 časova na Kosovu je glasalo ukupno 28.57 % birača
Na Kosovu je do 15.00 časova glasalo ukupno 28.57 %, odnosno 563,075 upisanih birača, saopšteno je iz CIK-a.
16.21 – Do 15.00 časova u Zubinom Potoku glasalo 31.35% glasača
Prema najnovijim podacima CIK-a, od obrađenih šest biračkih centara u opštini Zubin Potok do 15.00 časova je glasalo 31.35% glasača.
16.14 – Do 15.00 časova u Leposaviću glasalo 42.18% glasača
Prema podacima CIK-a, od obrađenih 18 biračkih centara u opštini Leposavić do 15.00 časova je glasalo 42.18% glasača.
16.05 – Do 15.00 časova na Kosovu je glasalo ukupno 27.81 % birača
Prema podacima CIK-a do 15.00 časova na Kosovu je ukupno glasalo 27.81 %, odnosno 548,140 upisanih birača.
15.55 – Dve osobe uhapšene za napad na lice u blizini biračkog mesta u Vitini
Najmanje dve osobe uhapšene su danas u Požaranju, kod Vitine, zbog sumnje da su napale jednog građanina, prenosi Koha.
Incident se dogodio u blizini biračkog centra u jednoj školi.
Prema izvorima, građanin koji je bio meta napada stavio je u automobil fotografiju izbornog kandidata (za premijera).
Policija je saopštila da se fizički napad dogodio, ali da se ne može dovesti u vezu sa današnjim izborima, jer se incident dogodio van kruga biračkog mesta.
15.48 – Zvečan: Privođenje glasača zbog fotografisanja listića
Kosovska policija privela je danas u popodnevnim satima u Zvečanu jednu građanku, osumnjičenu da je fotografisala listić tokom glasanja u biračkom centru u OŠ “Vuk Karadžić”, javlja Radio Mitrovica sever.
Osoba je privedena nešto pre 15.00 časova.
I u Gnjilanu je jutros jedna osoba privedena iz istog razloga.
Ovakvi slučajevi se karakterišu kao „narušavanje tajnosti glasanja“.
15.34 – Do 15.00 časova u Zubinom Potoku glasalo 18.88% birača
Prema najnovijim podacima CIK-a, u školi „Jovan Cvijić“, u tri biračka mesta do 15.00 časova glasalo je 18.88% birača.
15.19 – Do 15.00 časova u Zvečanu glasalo 43.59% glasača
Prema podacima CIK-a, od obrađena četiri biračka centra u opštini Zvečan do 15.00 časova je glasalo 43.59% glasača.
14.23 – Do 11.00 časova u Leposaviću glasalo 21.38 % glasača
Prema podacima CIK-a u opštini Leposavić do 11.00 časova glasalo je 21.38 % glasača.
14.06 – Mitropolit raško-prizrenski Teodosije glasao u Gračanici
Mitropolit raško-prizrenski Teodosije glasao je na kosovskim parlamentarnim izborima nešto posle 13.00 na biračkom mestu u OŠ „Kralj Milutin“ u Gračanici, prenosi Kim.
Mitropolit raško-prizrenski Teodosije je na glasanje došao u pratnji monahinja iz manastira Gračanica.
Nakon glasanja nije bio raspoložen za razgovor sa novinarskim ekipama.
Podsetimo, CIK je saopštila da je na parlamentarnim izborima do 11.00 časova glasalo 8,58% birača upisanih u spisak.
Pravo glasa na samom Kosovu ima 1,970,944. upisanih.
13.50 – Mitrovčani o izborima: Očekujem život dostojan čoveka u 21. veku
Građani Severne Mitrovice danas glasaju na parlamentarnim izborima na Kosovu, a njihova očekivanja od izbornog procesa i buduće vlasti su različita – od poboljšanja životnog standarda do očuvanja zdravlja i mira.
„Zdravlje samo, ništa drugo“, kratko je poručio jedan Mitrovčanin.
Njegovo mišljenje deli i sugrađanka: „Zdravlje i mir, to je najvažnije.“
Neki građani očekuju bolje ekonomske uslove i povećanje kvaliteta života.
„Da nam bude bolje, da imamo sve i svašta, da jedemo i da pijemo, šta drugo“, rekla je jedna Mitrovčanka.
Među anketiranim su i oni koji smatraju da se situacija pogoršava i da bi trebalo vratiti uslove kakvi su nekada bili.
„Od izbora očekujem život dostojan čoveka u 21. veku. Navikli smo na bolje, čini mi se da idemo na gore. Ja bih voleo da se vratimo na bolje, ako je to moguće“, izjavio je jedan od građana.
„Samo pobedu“, kazala je još jedna od anketiranih sugrađanki.
Ipak, većina ističe da je zdravlje najvažnije.
„Samo da bude zdravlja, to je najvažnije“, poručila je još jedna sugrađanka.
13.46 – Barbano: EULEX prati bezbednosnu situaciju širom Kosova
Šef EULEX-a, Đovani Pjetro Barbano, izjavio je da ova misija preko svojih patrola prati bezbednosnu situaciju širom Kosova, za vreme održavanja palamentarnih izbora.
On je naveo i da je poseban akcenat stavljen na nevećinske zajednice.
„Na Kosovu se trenutno održavaju izbori. EULEX, preko svojih kopnenih patrola koje nadgleda naš Situacioni i Koordinacioni centar, prati bezbednosnu situaciju širom Kosova radi slobodnog ostvarivanja prava glasa, posebno fokusirajući se na nevećinske zajednice“, napisao je Barbano na društvenoj mreži X.
Elections are currently taking place in Kosovo. EULEX, through its ground patrols overseen by our Situation and Coordination Centre, is monitoring the security situation across Kosovo for a free exercise of the right to vote particularly focusing on the non-majority communities. pic.twitter.com/ZNK1un0TW5
— Giovanni Pietro Barbano (@EulexHoM) February 9, 2025
13.37 – Rašić nije na spisku u Gračanici
Lider političke partije Za slobodu, pravdu i opstanak Nenad Rašić došao je u Gračanicu kako bi glasao, ali tu nije ispunio svoju građansku dužnost, javlja Kim.
Nakon provere, Rašić je ustanovio da nije na biračkom spisku u Gračanici. Iako je, kako je dodao, upravo tu koristio svoje biračko pravo poslednjih deset godina.
Njegovo ime je na biračkom spisku u Dobrotinu, gde i živi, pa se ubrzo uputio tamo na glasanje.
U Gračanici se, ipak, prethodno obratio novinarskim ekipama i prokomentarisao očekivanja od današnjih parlamentarnih izbora na Kosovu.
Više o tome moći ćete da saznate nakon 19.00 na portalu Kim radija.
12.51 – Glasao Haradinaj
Kandidat za premijera Ramuš Haradinaj, nakon što je glasao, pozvao je sve građane da ostvare svoje pravo glasa, prenosi Koha.
„Bravo onima koji danas vode izborni proces, dobro je počeo i sve informacije su da je dobro počeo širom zemlje, izuzev uslovnog glasanja, gde ima nekih odlaganja… Pozivam sve građane, izađite i glasajte, vaš glas važi samo u kutiji, Kosovu je potreban vaš glas“, izjavio je Haradinaj.
12.53 – Hamza ostvario pravo na glasanje
Kandidat za premijera Bedri Hamza pozvao je sve građane da izađu i glasaju, piše Koha.
„Molim sve građane Kosova da ostvare ovo pravo, svoje pravo glasa, da biraju Vladu u naredne četiri godine. Nadam se da će sve biti dobro, verujem da će sve proći kako treba, nema razloga i na kraju suveren odlučuje…“, naglasio je Hamza, nakon što je ostvario svoje pravo na glasanje.
12.35 – Šefica EUEOM Natali Loazo posetila Gračanicu
Šefica posmatračke misije Evropske unije (EU) Natali Loazo obišla je birački centar Gračanici u osnovnoj školi „Kralj Milutin“, kako bi proverila kako teče proces izbora.
„Ovde u Gračanici sam da posmatram kako teče proces izbora. Jutros, ranije bila sam i u Prištini“, navela je Loazo.
Dodala je da misija EUEOM na Kosovu ima 104 posmatrača tokom ovog izbornog procesa, preneo je Kim.
„Mi posmatramo da li su biračka mesta otvorena na vreme, da li je glasački materijal na mestu, da li je tu radno osoblje. Pitali smo ih da li su imali odgovarajuće treninge i da li je zaštićena tajnost glasanja. Generalno smo pričali kako generalno proces protiče“, kazala je ona.
Na pitanje novinara da li je do sada primetila neki novitet koji bi mogao da bude dobra praksa u budućnosti, Loazo je odgovorila:
„Neću da komentarišem, moraćemo da čekamo do utorka, još uvek je rano da se bilo šta kaže“.
Natali Luazo je najavila da će EUEOM u utorak na konferenciji za medije saopštiti kako je protekao proces glasanja.
Birački centar u OŠ „Kralj Milutin“ u Gračanici prethodno je obišla i otpravnica poslova ambasade SAD u Prištini Anu Pratipati. Ona nije bila raspoložena za razgovor sa okupljenim novinarima.
12.33 – Orav: Građani na Kosovu da iskoriste svoje pravo glasa
Aivo Orav, šef Kancelarije EU na Kosovu, obišao je jedno biračko mesto u Vučitrnu, kako bi se bolje upoznao sa tokom izbora.
On je na društvenoj mreži X objavio da građani treba da iskoriste svoje pravo glasa i slobodnog izbora.
„EU je poslala misiju za posmatranje svih aspekata ovog izbornog procesa. Ljudi na Kosovu treba da iskoriste svoje pravo glasa i slobodno izraze svoj izbor“, napisao je Orav.
Visited a polling station in Vushtrri/Vučitrn to get a better understanding of the conduct of the elections.
— Aivo Orav (@AivoOrav) February 9, 2025
The EU has deployed @EUEOMKosovo2025 to observe all aspects of this process.
The people of #Kosovo should exercise their right to vote and freely express their choice. pic.twitter.com/TaUgtY0a15
12.05 – Osmani: Pozivam građane da učestvuju u procesu koji određuje parlament i druge institucije
Kosovska predsednica Vjosa Osmani rekla je da je danas ključni dan za sve građane da doprinesu daljem razvoju kosovske demokratije.
Ona je rekla da se nada da će svi građani ostvariti svoje biračko pravo.
Osmani je rekla da je to jedan od najboljih načina da se doprinese Kosovu.
„Kosovo je najrazvijenija demokratija u našem regionu, tako moramo da ostanemo i moramo da ga razvijamo dalje, a danas je ključan dan za sve građane Republike Kosovo da doprinesu u tom pravcu, učešćem u najvažnijem procesu kojim se određuje budući parlament, zatim druge institucije, ali i donose odluke koje su važne za kvalitet njihovog života i cele naše zemlje“, rekla je Osmani, nakon što je glasala.
11.50 – CIK: do 11 časova glasalo je 8,54% birača
Do 11 časova na biračkim mestima na Kosovu glasalo je 8,54 odsto upisanih birača.
„Od ukupno 1.970.944 građana sa pravom glasa, do 11 sati glasalo je njih 169.435.“, saopšteno je iz CIK-a.
11.45 – U Zvečanu do podne više od 70 birača glasalo uslovno
U Zvečanu je do podneva glasalo više od 70 birača na paralamentarnim kosovskim izborima.
Novinar Kontakt Plusa javlja sa lica mesta da su u biračkom centru koji se nalazi u Opštini Zvečan i O.Š. “Vuk Karadžić” vidljivi redovi birača koji čekaju da obave građansku dužnost.
Veći broj građana, uglavnom starijih, čekaju u redu. Kako saznajemo, među njima su i oni koji su organizovano doputovali iz Srbije autobusima.
Glasala su 72 birača uslovno u zgradi Opštine Zvečan.
Kosovska policija prisutna je ispred i unutar objekta Opštine Zvečan.

11.40 – Abdidžiku glasao, poziva građane da ostvare svoje pravo
Kandidat za kosovskog premijera Ljumir Abdidžiku pozvao je građane da izađu i iskoriste svoje pravo glasa.
On se obratio medijima nakon glasanja, prenela je Koha.
„To je dan demokratije i na ovaj dan demokratije pozivam građane Kosova da masovno učestvuju u određivanju svoje sudbine u naredne četiri godine za sebe i Kosovo“, rekao je Abdidžiku.
11.35 – Glasao Branimir Stojanović
Branimir Stojanović, jedan od lidera Srpskog narodnog pokreta (SNP), glasao je na kosovskim parlamentarnim izborima nešto posle 10.00 na biračkom mestu u OŠ „Kralj Milutin“ u Gračanici, javlja Kim radio.
Branimir Stojanović je na glasanje došao u pratnji supruge. Njegovo ubacivanje listića u glasačku kutiju ispratilo je nekoliko medijskih ekipa.
Kako javlja novinarka Kim radija sa lica mesta, on je pozvao građane da tokom dana iskoriste svoje biračko pravo.
Inače, prema navodima koalicije nevladinih organizacija „Demokratija na delu“ na Kosovu je jutros na oko 9% biračkih mesta bilo kašnjenja prilikom njihovog otvaranja.
Prvi relevantiji podaci o izlaznosti biće objavljeni na pres konferenciji CIK posle 11.30 časova.

11.30 – Kurti: Iskoristite svoje demokratsko pravo da se vaš glas čuje
Kandidat za kosovskog premijera Aljbin Kurti pozvao je građane da ostvare svoje pravo glasa.
Kurti je glasao u biračkom centru na Ekonomskom fakultetu u Prištini, prenela je Koha.
„Novi dan i prvi redovni parlamentarni izbori u nezavisnoj državi Kosovo. Zahvaljujem se svim građanima koji su do sada glasali i ohrabrujem sve da glasaju. Iskoristite svoje demokratsko pravo da se vaš glas čuje. Iskoristite šansu slobode da odlučite u naredne četiri godine. Čestitam i srećno”, rekao je Kurti.
11.24 – Britanski ambasador na Kosovu: Želim da ohrabrim sve da izađu i da glasaju
Britanski ambasador na Kosovu, Džonatan Hargrivs, izjavio je da je Britanska ambasada zadovoljna što je u mogućnosti da, u koordinaciji sa pripadnicima posmatračke misije EU, prati izborni proces na Kosovu.
„Mi smo ovde da bismo imali opšti pregled kako teče proces i kako sve danas funkcioniše. I da pomognemo da se objedini celokupna ocena, osiguravajući da su ovi izbori u skladu sa kosovskim zakonodavstvom i da ispunjavaju međunarodne standarde. Nadamo se zaista dobrom danu, nadamo se velikom odzivu, nadamo se da će svi na Kosovu iskoristiti svoje pravo glasa i priliku da odaberu ko će voditi zemlju“, izjavio je Hargrivs.
Glasačima na Kosovu poručio je da izađu na izbore i iskoriste svoje građansko pravo.
„Dođite da glasate. Prelep je dan i ovo je prilika za svakog da iskoristi svoje demokratsko pravo. Želim da ohrabrim sve da izađu i da glasaju.“
Britanski ambasador nije želeo da komentariše izborni proces po pitanju nepravilnosti jer će, kako je rekao, posmatračka misija EU i koordinisani posmatrači, po tom pitanju, doneti svoje zaključke u narednih par dana.
10.35 – Sentić: Za sada nije registrovana nijedna nepravilnost
Zamenik kosovskog Ombudsmana, Srđan Sentić, izjavio je u Severnoj Mitrovici da je institucija Ombudsmana u skladu sa svojim mandatom akreditovala svoje osoblje da prate izborni proces na Kosovu.
„I mi smo i danas, nas nekoliko, iz Prištine došli u Severnu Mitrovicu da obiđemo glasačka mesta, da proverimo da li sve teče u redu. Za sada nismo registrovali nijednu nepravilnost“, rekao je Sentić.
Naglasio je da je veoma važno da građani iskoriste svoje pravo da glasaju i pozvao građane da to i učine.
Dodao je i da će obići većinu biračkih centara u četiri opštine na severu Kosova.

10.18 – Glasao lider Srpske demokratije
Nosilac liste Srpske demokratije, Aleksandar Arsenijević, upravo je glasao u biračkom centru u Osnovnoj školi „Sveti Sava“ u Severnoj Mitrovici.

09.39 – Autobusi iz centralne Srbije prolaze normalno na svim prelazima ka Kosovu
Autobusi iz centralne Srbije jutros prolaze normalno na svim prelazim ka teritoriji Kosova, gde se danas održavaju izbori za kosovsku skupštinu, javlja RTS.
Iz gradova u Srbiji noćas i rano jutros krenuli su autobusi sa interno raseljenima sa Kosova koji žele da ostvare svoje biračko pravo.
09.34 – Na izborima angažovano 100 tužilaca
Kosovsko tužilaštvo angažovalo je 100 tužilaca na parlamentarnim izborima, kako bi zaštitilo slobodno glasačko pravo građana, saopšteno je iz ove ustanove.
Više u zasebnoj vesti.
09.30 – Glasa se i u Ranilugu
Glasanje za novi saziv kosovske skupštine protiče regularno i u opštini Ranilug. Glasa se u sedam biračkih centara na osam biračkih mesta i u Osnovnoj školi „Veljko Dugošević“, prenosi RTV Puls.
Biračka mesta otvorena su na vreme, nije bilo kašnjenja sa dopremanjem izbornog materijala i glasanje od sedam časova protiče regularno.
U opštini Ranilug pravo glasa ima 5.069 glasača.
09.27 – Glasanje u Gornjem Kuscu počelo na vreme
Sva biračka mesta u Gornjem Kuscu otvorena su na vreme, tačno u 07.00 časova, izborni materijal je blagovovremeno dopremljen i glasanje protiče regularno u Osnovnoj školi „Petar Petrović Njegoš“. Glasa se na tri biračka mesta, prenosi RTV Puls.
Kako je izjavio za RTV Puls član biračkog odbora Radovan Dimić već u ranim jutarnjim časovima registrovana je visoka izlaznost.
Izbore prate i posmatrači iz više stranaka. Pored Srpske liste, tu su i predstavnici Demokratske partije Kosova, Demokratskog saveza Kosova i Samoopredeljenja i drugih.
U Gornjem Kuscu, koje se nalazi u opštini Novo Brdo, pored tog mesta glasaju i građani iz sela Melce i Kosača. Upisano je 1.700 birača.
08.34 – Radaković: Kašnjenje u Leposaviću, policija u učionici u selu Bube
Dušan Radaković ispred koalicije NVO „Demokratija na delu“ kazao je da su u Leposaviću izbori počeli sa zakašnjenjem na nekoliko biračkih mesta.
„Izborni proces je počeo sa kašnjenjem u Leposaviću. Na pet ili šest mesta registrovano je kašnjenje uglavnom zbog biračkog materijala koji nije stigao na vreme“, rekao je Radaković.
U Mitrovici na uslovnom mestu kasnilo se zbog kompjutera ali je proces nastavljen vrlo brzo, dodao je.
„Na ostalim biračkim mestima proces se odvija bez većih problema. Imamo slučaj u selu Bube gde policija bukvalno sedi u susednoj učionici od one gde se glasa, što je nezakonito“, kazao je Radaković.
Kao veliki problem naveo je biračka mesta gde u odborima sede samo po tri člana.
„Zakonski je da može biti oztvoreno sa troje, ali da četvoro bude preko dana. Uglavnom su ljudi koji nisu došli iz albanskih partija i nadam se da će uskoro doći jer troje ljudi da kontroliše birački odbor nije po zakonu“, kazao je Radaković.
On je naveo da ostala biračka mesta na severu Kosova funkcionišu bez problema jutros od 7 časova.
Dodao je da su neki članovi biračkih odbora nepripremljeni i da svi akreditovani posmatrači mogu da uđu na birališta i zabeleže proces, uključujući i prebrojavanje glasova nakon zatvaranja birališta.
08.27 – CIK: Biračka mesta otvorena na vreme
Sva biračka mesta na Kosovu su otvorena na vreme, u 07.00 sati ujutro, rekao je portparol CIK-a Valjmir Eljezi, prenosi Koha.
„Izborni materijal je podeljen rano i na vreme. Prema dosadašnjim informacijama, proces glasanja je počeo u svim biračkim centrima na Kosovu, na 903 sa ukupno 2.533 biračka mesta. Pored redovnog glasanja, kao što znate, CIK je odredio 38 uslovnih biračkih centara, po jedan u svakoj opštini“, rekao je Eljezi.
08.22 – Članica posmatračke misije PSSE u Gračanici: Sutra podaci o procesu
Nadamo se da ćemo imati prvu konferenciju sutra, kada ćemo pružiti podatke posle izbora i nakon što se naše nadgledanje okonča, rekla je Nina Kasimati, članica posmatračke misije ispred Parlamentarne skupštine Sveta Evrope (PSSE), prenosi Kim.
„Ovde smo da posmatramo izbore, stigli smo juče“, rekla je Kasimati u kratkom obraćanju novinarima ipred OŠ „Kralj Milutin“ u Gračanici.
Dodala je da su njene kolege i ona imali priliku da se sretnu sa predstavnicima političkih partija na Kosovu i vide neke predizborne skupove.
Kako javlja novinarka Kim radija sa lica mesta, izbore u biračkom centru u OŠ „Kralj Milutin“ u Gračanici prati više domaćih i stranih posmatrača.
08.20 – Počelo glasanje u Goraždevcu, Osojanu, Orahovcu i Velikoj Hoči
Glasanje u Goraždevcu, Osojanu, Orahovcu i Velikoj Hoči počelo je bez zakašnjenja, pa su prvi glasači još od 07.00 časova mogli da obave svoju građansku dužnost, javlja Radio Goraždevac.
U biračkom centru u Goraždevcu, na dva izborna mesta upisana su 1.623 glasača. Prvi glasač u Goraždevcu svoje pravo iskoristio je u 07.10 časova.
U Osojanu svoje pravo glasa može iskoristiti 535 punoletnih građana, a sa otvaranjem birališta glasao je i prvi povratnik.
Srbi u Orahovcu glasaju u školi, a pravo glasa ima 380 građana. Od trenutka otvaranja biračkog mesta do 08.00 pravo glasa iskoristile su dve osobe.
U Velikoj Hoči pravo glasa ima 939 građana, a svoju građansku dužnost do 08.00 iskoristile su četiri osobe.
08.17 – Gračanica: Počelo glasanje u OŠ „Kralj Milutin“
U OŠ „Kralj Milutin“ tačno u 7.00 otvoreno je devet biračkih mesta za parlamentarne izbore koji se danas održavaju širom Kosova, javlja Kim.
Glasanje u OŠ „Kralj Milutin“ je počelo na vreme. Prvi birači pristižu i sve se odvija bez problema.
Kompletan birački materijal je dostavljen prema ranije utvrđenom protokolu.
Na teritoriji opštine Gračanica pravo glasa ima 22.819 glasača i mogu da ga ostvare u 13 biračkih centara na 31 glasačkom mestu.
08.15 – U Zubinom Potoku otvorena birališta
Glasačka mesta u izbornim centrima u OŠ „Jovan Cvijić“ u Zubinom Potoku, otvorena su tačno u sedam sati, kada su i prvi birači ubacili listiće u glasačke kutije.
Proces za sada protiče regularno, javlja Zubin Potok info.
08.00 – Kamere na biralištima
Ovaj izborni proces na Kosovu nešto je drugačiji od prethodnih parlamentarnih izbora, zbog kamera koje su instalirane na biralištima.
Kako bi sprečila zloupotrebe, Centralna izborna komisija je postavila kamere na biračkim mestima.
Građani Kosova mogu da koriste kosovsku ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu kao validna dokumenta za glasanje.




07.30 – Glasao predsednik Srpske liste
Na biračkom mestu u Osnovnoj školi Sveti Sava jutros je glasao predsednik Srpske liste i nosilac liste dr Zlatan Elek. Ispred biračkog centra u ovoj školi prisutan je veliki broj građana koji namerava da obavi svoju građansku dužnost.


07.25 – Radonjići pozvao građane da glasaju
Predsednik Centralne izborne komisije Krešnik Radonjići pozvao je sve građane da izađu da glasaju i pozvao na miran i demokratski proces. Opširnije OVDE.
07.15 – Okupljanje građana u centru grada
U centru Kosovske Mitrovice, na šetalištu okupljena je veća grupa građana. Oni su odatle krenuli na glasanje.


07.00 – Otvorena birališta u Severnoj Mitrovici
U Osnovnoj školi Sveti Sava i u Tehničkoj školi u 07.00, otvoreni su birački centri. Prvi glasači su ušli na birališta.
Na biračkim mestima su postavljene kamere. Ispred biračkih centara mogu se videti pripadnici Kosovske policije.





Foto: Kontakt Plus
Na Kosovu se danas održavaju parlamentarni izbori, na kojima se biraju poslanici u kosovskoj skupštini.
Specijalni program na Radiju Kontakt Plus
Radio Kontakt Plus emituje specijalni program posvećen parlamentarnim izborima na Kosovu. Program traje od 08.00 do 19.00 časova, a najnovije informacije možete pratiti na frekvenciji 101.9, posebno izveštaje o izbornom danu na severu Kosova. Vesti posvećene izborima biće emitovane na pun sat, a najaktuelnije informacije biće dostupne i na našem portalu.
Izborni proces i pravila glasanja
Biračka mesta otvaraju se u 07.00 i zatvaraju se u 19.00 časova.
Pravo glasa ima ukupno 2.075.868 građana, od čega je 1.970.944 registrovano na Kosovu, dok je 104.924 registrovano za glasanje iz inostranstva. Ukupno je odobreno štampanje 1.752.650 glasačkih listića.
Građani Kosova mogu da koriste kosovsku ličnu kartu, pasoš ili vozačku dozvolu kao validna dokumenta za glasanje.
Proveru Vašeg biračkog mesta možete izvršiti klikom OVDE.
Birači će ovoga puta imati pravo da glasaju za do deset kandidata unutar liste, što je povećanje u odnosu na prethodne izbore kada je bilo moguće birati do pet kandidata.
Predizborna tišina traje na dan glasanja od 07.00 do 19.00, tj. od otvaranja do zatvaranja biračkih mesta.
Birački centri na severu Kosova
Na Kosovu je dostupan 941 birački centar sa 2.533 glasačka mesta. Ukupno je 46 biračkih centara u opštinama Severna Mitrovica, Leposavić, Zubin Potok i Zvečan.
U Severnoj Mitrovici, građani će moći da glasaju u sedam biračkih centara: Međunarodni poslovni koledž (IBCM) u Bošnjačkoj mahali, gde će se glasati i uslovno; Osnovna škola „Aziz Sulejmani“ u Mikronaselju; OŠ „Sveti Sava“, koja ima biračke centre i u Severnoj Mitrovici i u Gornjem Suvom Dolu; Srednja tehnička škola „Mihailo Petrović Alas“ i Medicinska škola sa Domom učenika.
U opštini Leposavić na raspolaganju je 19 biračkih centara: Srednja škola „Nikola Tesla“ u Leposaviću; OŠ „Leposavić“ u Leposaviću, kao i izdvojena odeljenja u Jošanici, Drenu i selu Kijevčiće; OŠ „Vuk Karadžić“ u Sočanici, Vuči i selu Borčane; OŠ „Stana Bačanin“ u Lešku, kao i selima Vračevo, Belo Brdo i Miokoviće; OŠ „Kadri Bistric“ u Šaljskoj Bistrici; Objekat nove lokalne zajednice u Košutovu; Kancelarija za zajednice u Donjem Jarinju; Javna zgrada u Potkomlju; Javni prostor „Radoš Kerkez“ u Kostinom Potoku; Lovački dom u Bistrici i Škola za decu sa posebnim potrebama u Leposaviću, gde će se glasati uslovno.
U Zubinom Potoku, građani će moći da glasaju u 13 biračkih centara: Tri biračka centra u OŠ „Jovan Cvijić“ u Zubinom Potoku, kao i u isturenim odeljenjima u selima Crepulja, Čečevo i Velji Breg; OŠ „Petar Kočić“ u selima Bube, Lučka Reka i Brnjak; OŠ „Blagoje Radić“ u Zupču; OŠ „Osaman Rama“ u Čabri; Dom zdravlja u Oklacu i objekat Opštine Zubin Potok za uslovno glasanje.
U opštini Zvečan, birači će moći da glasaju u sedam biračkih centara: OŠ „Vuk Karadžić“ u Zvečanu i njen ogranak u Grabovcu; OŠ „Isa Boljetini“ u selima Žaže i Lipa; OŠ „Banović Strahinja“ u Banjskoj; OŠ „Sveti Sava“ u selu Žerovnica i Objekat opštine Zvečan, gde će biti omogućeno uslovno glasanje.
Podaci o političkim opcijama
Prema podacima Centralne izborne komisije (CIK) Kosova, za učešće na izborima sertifikovano je ukupno 28 političkih subjekata, među kojima je 20 političkih stranaka, pet koalicija, dve građanske inicijative i jedan nezavisni kandidat. Glasa se za 120 mandata u kosovskoj skupštini, od kojih je deset rezervisano za srpsku, a deset za ostale manjine na Kosovu. Učestvuje 28 izbornih lista sa ukupno 1.280 kandidata.
Za deset mandata, koliko je srpskoj zajednici na Kosovu zagarantovano zakonom, nadmeću se: Srpska lista, Srpska demokratija, Srpski narodni pokret, Partija kosovskih Srba, Stranka za slobodu, pravdu i opstanak i GI Narodna pravda.
Kandidati za premijera
Za premijersku funkciju kandidovali su se: Aljbin Kurti (Samoopredeljenje), Bedri Hamza (Demokratska partija Kosova), Ljumir Abdidžiku (Demokratski savez Kosova) i Ramuš Haradinaj (Alijansa za budućnost Kosova).
Nadgledanje procesa
Izborni proces nadgleda preko 100 posmatrača EU, dok će 18.163 posmatrača iz političkih stranaka pratiti glasanje.
Prvi redovni parlamentarni izbori od 2008. godine
Ovo su prvi redovni parlamentarni izbori na Kosovu od 2008. godine, dok su svi prethodni održani vanredno.