Radio Kontakt Plus - Radio kojem se veruje
Policija: Građani imaju poverenja; građani tvrde suprotno
Da li je baš tako? Građani, ali i analitičari ne potvrđuju ovu tvrdnju policije.
I nevladina organizacija “Aktiv” zbog kako su naveli nepoverenja građana prema Kosovskoj policiji i institucijama sredinom oktobra je otvorila i telefonsku liniju i počela da evidentira iskustva građana sa policijom, za one koji su pretrpeli neprijatnosti, nasilje ili neki oblik diskriminacije.
Povećan je i broj prijava Policijskom inspektoratu Kosova (PIK) a prema zvaničnim podacima, od početka 2024. godine, do sada, PIK je na severu Kosova prihvatio 23 žalbe na rad policije u četiri opštine sa većinskim srpskim stanovništvom. Procenili su da u 10 slučajeva ima elemenata za krivični postupak, dok 13 žalbi ima elemente za disciplinski postupak i tretiranje informacije.
„Građani se javljaju i prijavljuju različite slučajeve“, kaže za Radio Mitrovica sever Teodora Živanović iz NVO Aktiv. Kaže da se najčešće prijavljuju verbalno uznemiravanje i nesigurnost žena, problem sa pravom na upotrebu jezika i neprofesionalno postupanje policije. Živanović ističe da su zabeleženi česti slučajevi verbalnog uznemiravanja žena, posebno u severnom delu Mitrovice, gde nepoznata lica muškog pola patroliraju automobilima i upućuju uvrede ili pokušavaju da uspostave kontakt na neprikladan način.
Učestale su, kaže, i primedbe građana na otežanu komunikaciju sa pripadnicima policije koji neretko koriste isključivo albanski jezik, čime se direktno krše prava srpske zajednice na jezičku jednakost.
„Prijavljuju se slučajevi prekomerne upotrebe sile i bahatog ponašanja policijskih službenika, posebno kada su u pitanju kontrole i hapšenja. Građani su izrazili zabrinutost zbog prisustva policijskih kontrolnih punktova i upotrebe sile u slučajevima za koje smatraju da to nije bilo opravdano“, dodaje sagovornica Radija Mitrovica sever.
Društveni „žamor“ se sve glasnije čuje kada je reč o seksualnom uznemiravanju građanki Severne Mitrovice, što je u poslednjih nekoliko meseci učestalo.
Svoja loša iskustva, građanke dele sa medijima i organizacijama civilnog društva, ali ne i sa policijom. Na pitanje zašto, odgovaraju da znaju da je to njihova građanska obaveza, ali „zašto bi se maltretirale, kada svakako ništa neće uraditi“.
Mitrovčanka, čiji identitet je poznat našoj redakciji podelila je sa nama svoje neprijatno iskustvo u Drvarskoj ulici u Severnoj Mitrovici, kada joj je u večernjim satima preprečen put vozilom kod Medicinske škole, gde je doživela seksualno uznemiravanje, a koje nije prijavila policiji, već je pobegla.
„Nemam poverenja u njih“, kaže sagovornica Radija Mitrovica sever.
Novinar, književnik i analitičar, Živojin Rakočević, smatra da je bar četiri razloga iz kojih srpsko stanovništvo na severu ne veruje kosovskoj policiji.
„Pod brojem jedan, ti ljudi koji dolaze sa juga na sever su agresivni. Pod brojem dva, mnogi od njih imaju prst na obaraču. Pod brojem tri, oni na sever dolaze sa strahom i predrasudama i mnogi od njih se pozdravljaju sa svojim porodicama kada idu na sever. Broj četiri, oni znaju da ne treba da budu tu i sve što imaju da ponude na severu je neka vrsta okupacionog stava”, kaže Rakočević.
Iz organizacije Aktiv kažu da za sada nisu pravili presek prijavljenih slučajeva i da će to učiniti kada dođe vreme za podnošnje izveštaja o stanju ljudskih prava u srpskoj zajednici.
„Analiza i dokumentovanje dobijenih informacija biće objedinjeni sa drugim slučajevima povrede ljudskih prava i poslužiće za pripremu izveštaja o stanju ljudskih prava na severu Kosova. Ovaj izveštaj će biti predočen insititucijama i međunarodnoj zajednici u cilju pokretanja istražnih radnji i postupaka u slučajevima za koje se utvrdi osnovanost takvih navoda”, kaže Teodora Živanović.
Kako podići nivo poverenja?
Građani sa kojima je razgovarala ekipa Radija Mitrovica sever su saglasni– vratiti policiju u srpskim sredinama pripadnicima ove zajednice.
Smatraju uglavnom da problemi počinju od kako su početkom novembra 2022. godine, nezadovoljni situacijom na severu nakon odluke Prištine o preregistraciji vozila sa srpskih na RKS table, Srbi napustili institucije Kosova uključujuči i policiju i pravosuđe.
Pošto je nakon toga bilo neophodno organizovati policiju na severu, srpske policajce u četiri opštine na severu zamenjuju policajci sa juga, mahom Albanci. Trenutno, na severu je angažovano 330 policijskih službenika, od kojih njih 68 dolazi iz srpske zajednice, kaže zamenik direktora Kosovske policije za region Sever Veton Eljšani.
Prema mišljenju građana, najpre bi valjalo ukloniti policijske baze, razrediti prisustvo specijalnih jedinica i vratiti Srbe u policiju.
„Ne može drugačije. Ne verujemo mi njima, ali ni oni nama, čim ima toliko policije na sve strane“, kaže penzioner iz Severne Mitrovice Milisav Marković.
Ako je njegova tvrdnja o međusobnom nepoverenju tačna, onda njoj u prilog ide i činjenica da je kosovska Vlada u par dana započela izgradnju tri policijska objekta na severu Kosova -policijske podstanice kod Bistričkog mosta, stanice u Lešku i još jedne podstanice u selu Izvore u opštini Zvečan.
*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.