„Republika Kosovo, kao nepokolebljivi zagovornik mira, dijaloga i međunarodne saradnje, najoštrije osuđuje izjavu Ministarstva spoljnih poslova Srbije u vezi sa priznanjem nezavisnosti Kosova od strane Sudana“, saopšteno je iz MSP-a.
Iz ovog ministarstva ocenili su da je to direktno kršenje Briselskog sporazuma i Ohridskog aneksa.
Navode da to predstavlja „neprihvatljiv pokušaj vršenja pritiska na suverenu vladu Sudana, narušavajući legitimno pravo te države da donosi nezavisne odluke u okviru svoje spoljne politike“.
„Postupci Srbije se direktno suprotstavljaju ključnim odredbama Briselskog sporazuma i Ohridskog aneksa. Član 1 Briselskog sporazuma obavezuje obe strane da ‘razvijaju normalne, dobrosusedske odnose jedni sa drugima, na osnovu jednakih prava.’ Protivljenjem suverenoj odluci Sudana da prizna Kosovo, Srbija ne samo da ne ispunjava ovu obavezu, već aktivno radi na ometanju međunarodnog angažmana Kosova“, dodaju iz MSP-a.
Podsećaju da „član 4 Briselskog sporazuma jasno navodi da Srbija neće blokirati, niti podsticati druge da blokiraju članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama’“.
Iz ministarstva ističu da Ohridski aneks dodatno naglašava ovu odredbu, te „reakcija Srbije na priznanje od strane Sudana predstavlja direktno kršenje ovih obaveza i ima za cilj da zaustavi napredak Kosova ka integraciji u globalnu zajednicu“.
Navode i da ovo nije izolovan slučaj, već deo šire kampanje Srbije protiv međunarodne pozicije Kosova, uključujući i njeno protivljenje članstvu Kosova u Savetu Evrope, što je ocenjeno „od strane Evropske unije kao kršenje Briselskog sporazuma“.
„Širenje ove kampanje na osporavanje bilateralnih priznanja, kao što je ono iz Sudana, dodatno pokazuje da Srbija koristi namernu strategiju za podrivanje državnosti Kosova i pokazuje kontinuirano nepoštovanje principa konstruktivnog dijaloga i regionalne stabilnosti“, naglašavaju.
Odluku Sudana da prizna nezavisnost Kosova ocenjuju kao „politički odgovornu, istorijski opravdanu i pravno održivu“, u skladu sa Savetodavnim mišljenjem Međunarodnog suda pravde iz 2010. godine i dodaju da je Kosovo do sada priznalo 119 zemalja.
U saopštenju se podseća i na nasilne incidente poput napada u Banjskoj u septembru 2023. i napada na infrastrukturu na kanalu Ibar-Lepenac u novembru 2024. godine, koje Priština opisuje kao „zabrinjavajući obrazac destabilizujućeg ponašanja“.
„Ove radnje podrivaju temelj dijaloga koji vodi EU i predstavljaju ozbiljnu pretnju miru i bezbednosti na Zapadnom Balkanu“, navode iz MSP-a.
Napominju da Kosovo potvrđuje svoju posvećenost dijalogu koji vodi EU i težnji da postane ravnopravan član međunarodne zajednice, te pozivaju Srbiju da ispuni svoje obaveze, poštuje suverenitet drugih država i obustavi aktivnosti koje narušavaju regionalni mir i stabilnost.
„Na kraju, pozivamo Evropsku uniju i međunarodne aktere da ojačaju mehanizme nadzora sa ciljem obezbeđivanja sprovođenja Briselskog sporazuma i Ohridskog aneksa od strane Srbije, gradeći proces dijaloga koji vodi ka međusobnom priznanju i trajnom miru u regionu“, zaključeno je u saopštenju.