Nevladine organizacije sa severa Kosova nude pomoć policiji u očuvanju profesionalizma i nepristrasnosti

Predstavnici pet nevladinih organizacija sa severa Kosova pozdravili su priznanje Ministarstva unutrašnjih poslova o izazovima u vezi sa promovisanjem nacionalizma među pripadnicima Kosovske policije.
Image
Foto: Kontakt Plus

U svom izveštaju, objavljenom 13. decembra 2024. godine, organizacije Nova društvena inicijativa, Centar za afirmativne društvene akcije (CASA), Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER), Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC) i Aktiv ukazuju na zabrinjavajući trend promovisanja nacionalizma od strane kosovskih policajaca.

Organizacije su izrazile spremnost da pomognu u izradi čvrstog regulatornog okvira koji bi sprečio ovakve prakse u budućnosti.

„Verujemo da će ovaj okvir dopuniti tekuće napore u očuvanju profesionalizma i nepristrasnosti unutar Policije Kosova, obezbeđujući da njeni pripadnici služe svim zajednicama jednako“, dodaju.

Naglašavaju da je ključno da postoje odgovornosti za nezakonito ponašanje prema postojećem zakonskom okviru i traže istragu i odgovarajuće sankcije od strane Policijskog inspektorata Kosova za policajce koji su prekršili procedure.

Takođe, ističu da ova inicijativa dotiče samo deo problema.

„Kontinuirano raspoređivanja policajaca u zajednice koje percipiraju kao „neprijatelja“ nosi značajne rizike koji moraju biti prepoznati i rešeni od strane relevantnih institucija i međunarodne zajednice. Stoga, mere moraju pažljivo uzeti u obzir složenost ovog problema“, napominju.

Dugoročno rešenje, prema njihovim stavovima, leži u postizanju etničke ravnoteže unutar Kosovske policije u četiri opštine na severu, što bi zahtevalo značajan angažman obe strane u dijalogu o normalizaciji.

Organizacije podsećaju na obaveze navedene u članu 6. Sporazuma o putu ka normalizaciji između Beograda i Prištine, koji poziva na unapređenu saradnju u različitim oblastima kroz dopunske sporazume.

Ove nevladine organizacije takođe pozivaju na dosledno sprovođenje postojećih zakonskih odredbi, uz mere koje osiguravaju usklađenost sa međunarodnim standardima, balansirajući slobodu izražavanja i nepristrasnu ulogu policije.

S obzirom na spremnost EULEX-a da se angažuje u rešavanju ovog problema, organizacije se nadaju da će nalazi monitoringa, kao i rezultati istrage u slučaju Miloša Subotića, biti uključeni u naredni javni izveštaj EULEX-a.

„Nevladine organizacije ostaju posvećene podršci ovom procesu i podsticanju konstruktivnog dijaloga kako bi se obezbedilo da kosovski policajci održavaju visoke standarde integriteta i profesionalizma“, stoji u saopštenju.


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.