Studenti blokiraju RTS: Proveli noć ispred javnog servisa, zaposleni ušli u zgradu kroz suteren 

Studenti i građani proveli su noć ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici, nastavljajući blokadu javnog servisa koja će trajati 22 sata.
Studenti, BG, protest
Foto: Kontakt Plus

Okupljeni zahtevaju „oslobađanje RTS-a“, nakon što je novinarka te televizije u razgovoru sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem demonstrante nazvala „ruljom“.

Zaposlenima je omogućeno da izađu iz zgrade, ali ne i da uđu, dok su studenti raspoređeni na tri punkta oko objekta. Iako je bilo najavljeno da će program biti emitovan iz Košutnjaka, RTS je Jutarnji program realizovao iz Takovske.

Ispred glavnog ulaza redari su formirali živi zid i ne dozvoljavaju zaposlenima da uđu u zgradu, ali svako ko želi može iz nje da izađe.

11.22 Studenti već 13 sati blokiraju zgradu Radio-televizije Srbije u Beogradu, a pridružuju im se i dalje građani, koji im donose i vodu i hranu.

Studenti redari obezbeđuju ulaz u RTS u Takovskoj, a raspoređeni su i u Aberdarevoj ulici.

Neki od transparenata su: „RTS vesti su vam krvave“, „Mašinci protiv mašinerije“.

Okupljeni duvaju u pištaljke i vuvuzele i uzvikuju „pumpaj, pumpaj“.

09.30 Međutim, Radio-televizija Srbije ovog jutra svoj Jutarnji program emituje iz studija u Takovskoj 10, iako je bilo najavljeno da će se program emitovati iz Košutnjaka.

U zgradu RTS-a uspela je da uđe grupa zaposlenih, a kako je za N1 rekao Aleksa, student Matematičkog fakulteta iz Novog Sada, zaposleni su iz jednog obližnjeg haustora ušli kroz suterenske prostorije.

„Studenti su raspoređeni na tri punkta – prvi je ispred glavnog ulaza u Takovskoj 10, drugi u Aberdarevoj, gde su postavljene i metalne ograde i treći na dnu Aberdareve, nešto posle raskrsnice sa Ulicom Ilije Garašanina, gde su takođe postavljene metalne ograde, kako zaposleni ne bi mogli automobilima da priđu zgradi“, navela je reporterka N1.

Sa studentima je i određeni broj građana. Neki su došli pre posla da im pruže podršku. Policija u uniformama nije prisutna, što ne znači da nema organa reda u civilu.

Studentkinja Đurđa Senić, koja je celu noć provela ispred RTS, kaže da nisu umorni, da „pumpaju jako“ i da ni kiša ne može da im pokvari raspoloženje.

08.30 Ispred RTS-a je i Dijana Hrka, majka Stefana (27), jedne od žrtava pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

„Oni su svi moja deca. Oni me održavaju u životu, pored mog mlađeg sina. Došla sam da podržim, da se izborimo za tu pravdu. Sinoć je bilo jako ružno što je policija nasrnula na ovu decu. Nije trebalo tako. Videla sam snimak i mislim da treba da odustanu od toga. Na decu se ne ide sa štitovima. Deca ništa loše nisu uradila. Nisam mogla da spavam. Došla sam jutros rano ovde i ostaću sa njima koliko god treba“, kazala je Dijana Hrka za N1.

Nakog blokade RTS, i novosadski studenti blokirali su radio televiziju Vojvodine.

Događaji od sinoć: „Dugo pripremana akcija Operacija UPRAVO počela“

Studenti su pozvali građane koji žele da ostave donacije, da to učine na obližnji fakultetima poput Mašinskog, Pravnog, zgrade Tehničkih fakulteta, prenosi FoNet.

Takođe su poručili da je „dugo pripremana akcija Operacija UPRAVO počela“ i da „RTS pripada narodu“.

„Večeras smo od strane voditeljke RTS-a nazvani ruljom. Zato, večeras blokiramo zgradu RTS-a. Bez nasilja, bez upada. Svim zaposlenima će biti omogućeno da napuste zgradu – ali niko ne ulazi“, saopštio je Medicinski fakultet u Beogradu.

Stranka Srbija centar takođe je objavila video u kome žandarmerija napada studente koji traže oslobađanje RTS-a.

Televizija N1 je prenela da studenti neće davati izjave dok traje blokada 22 sata.

U Takovskoj ulici nalazili su se policijski automobili u pravcu Ustavnog suda.

Kako saznaje N1, RTS je zbog blokade zgrade spremio plan da emituje jutarnji Dnevnik i program iz studija u Košutnjaku.

Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je skup ispred Radio-televizije Srbije nenajavljen, a da je zadatak policije javni red i mir i da interveniše u slučaju ako bude narušen.

Studenti su poručili da neće ulaziti u zgradu RTS, i da će pustiti sve koji žele da izađu, i zamolili okupljene da ne zvižde i ne duvaju u vuvuzele ispred RTS-a.

Vladimir Štimac, slavni bivši srpski košarkaš, sa studentima je ispred Radio-televizije Srbije (RTS) i objavio je snimak.

„Tu smo, sa decom ispred RTS-a. Dođite“, napisao je Vladimir Štimac.

U blokadi RTS priključili su se i bajkeri.

Studenti Fakulteta organizacionih nauka (FON) reagovali su na saopštenje Radio-televizije Srbije (RTS) o blokadi zgrade i napisali:

„Ovo je za zatvor“.

Studenti postavljaju šatorsku konstrukciju ispred ulaza u RTS.

Reporterka N1 javlja da su okupljeni u glas pravili buku u trenutku kada je ih je kamera RTS snimala sa terase.

Ispred RTS stigli su studenti iz jedinice za prvu pomoć, javlja reporterka FoNeta.

Kako su objasnili, pripravni su da pomognu ukoliko nekome u gužvi pozli i reagovaće kad ih studenti-redari obaveste da je njihova intervencija neophoda.

U rančevima imaju sve potrebne medikamente za brze intervencije koje su, kako kažu, dobili iz donacija.

Jedinicu za prvu pomoć studenata u blokadi čine studenti medicine i viših medicinskih škola koji su obučni za pružanje prve pomoći na terenu.

Danas


*Preuzimanje i objavljivanje sadržaja sa portala Kontakt Plus radija, nije dozvoljeno bez navođenja izvora.